Muratlı Camii - GeziBilen

Muratlı Camii

Muratlı Camii

Artvin’in Borçka bölgesindeki Muratlı köyü içinde yer alan Muratlı Camii, tarihe meydan okur.

Caminin inşa edildiği tarihle ilgili bilgiler, bugüne kadar ulaşmayı başaran kitabede yazar. Kitabe, mahfile girişi sağlayan kapının hemen üstünde yer alır. 1846 yılında inşa edilen yapıda Ahmet Usta’nın imzası vardır. Buna rağmen caminin belli bölümleri farklı ustalar tarafından inşa edilir. Örneğin, Uzunhasan Zade Hüseyin ve Sağıroğlu Hüseyin Ağa gibi isimlerin önemli rolleri olur bu inşa süresinde.

Bölgede yer alan Rus işgali sonrası camide ciddi tahripler oluşur. Buna rağmen yapılan onarımlar sayesinde bu hasarlar giderilir. Caminin ahşaptan yapılan minaresi 1979 senesinde entegre edilir. Ayrıca halkın da gönüllü katkıları sayesinde zaman zaman küçük çaplı onarımlar gerçekleşir.

Cami günümüzde de hala ibadete açık durumdadır. Kuzey bölümde son cemaat kısmı, doğu kısmında jandarma karakolu yer alır. Mekan, dikdörtgen plan şeklinde tasarlanmış durumdadır. Minare ve bodrum alanı dışında büyük ölçüde ahşaptan oluşur. Batı bölümü, doğu kısmında yer alan üç ayrı mekanın ortak izlerini bünyesinde barındırır. Dıştan kırma çatı bu noktada hemen dikkat çeker. İç mekanda yer alan süsleme detaylarında ajur tekniği kullanılır. Minber kısmında ağaç oymalı motifler hemen göze çarpar. Cephe bölümüne daha sonra da yağlı boya sürüldüğü için orijinalliğini bir nebze yitirmiştir. Buna rağmen harimin vernikle güçlü bir şekilde korunduğu bilinir.

Yığma yapım sistemiyle inşa edilen bu tarihi cami 15’e 12,80 metre ölçülerine sahiptir. Yapı sürecinde bol miktarda taş ile ahşap tercih edilir. Ahşap kısımlar köşe bölümlerden birbirine geçmeli olacak şekilde dizayn edilidir. Yapının normal ve zemin katı dışında bir de bodrum katı bulunur. Camide tek bir minare bulunur ve bu minarede de tek şerefe yer alır.


Muratlı CamiiMuratlı CamiiMuratlı CamiiMuratlı Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota