Karçal Dağları

Karçal Dağları

Karçal Dağları

Karaçal Dağı de denen Karçal Dağları, Türkiye’nin kuzeydoğu ucundaki dağ silsilesidir. Türkiye -Gürcistan arasında yer alan bu dağlardak, yaylalar, geçit kuşlarının göç yolları üzerinde bulunması dolayısıyla oldukça önemlidir. Beyazsu, Gorgit ve Klaskur yaylalarının bulunduğu bu güzergahta pek çok endemik bitki çeşitliliği vardır. Trekking parkurlarının da yer aldığı Karçal Dağları’nın en yüksek noktası ise 3 bin 428 metredir.

Şehir merkezine ortalama 25 ile 65 kilometre arası bir mesafede bulunan Karçal Dağları’ndaki bu yaylalara merkezden kiralanacak bir araçla rahatça ulaşım sağlanabilir. Bu dağlar, Çoruh ve Berta Vadileri ile Gürcistan sınırına kadar uzanmaktadır. Biyolojik çeşitlilik açısından Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri olan Karçal Dağları’nın en mühim özellikleri ise ani yükseklik değişimleri sebebiyle ortaya çıkan ekosistem çeşitliliğidir. Bu da ortaya oldukça yüksek bir endemizm oranı ve bir hayli zengin yaban hayatını beraberinde getirir.

Bitki coğrafyası açısından, Avrupa-Sibirya Floristik Bölgesi’nin "Kolşik" isimli kısmında yer alan Karçal Dağları, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Dünya Doğayı Koruma Birliği’nce (IUCN) belirlenmiş, küresel düzeyde korunmada öncelikli 200 Ekolojik Bölge’den biri olan “Kafkasya ve Kuzey Anadolu Ilıman Kuşak Ormanları” sınırları içinde yer almaktadır. Conservation International (CI), Dünya Bankası ve GEF gibi uluslararası kuruluşlar da Kafkasya Bölgesini, dünyanın en zengin ama tehlike altındaki 25 karasal ekolojik bölgesinden biri olarak göstermektedir. 

Karçal DağlarıKarçal Dağları

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler