Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin’in Şavşat ilçesinde, 1994’te milli park ilan edilen Karagöl Sahara Milli Parkı, yaklaşık 3 bin 250 hektarlık alanıyla fotoğraf ve doğa meraklılarının uğrak noktalarından biri. Ağırlıklı olarak ladin ve köknar ormanları tarafından çevrelenmiş durumdaki milli park; çayırları, göl manzarası ve yoğun ilgi gören geleneksel yayla faaliyetleri ile tanınıyor. Her yıl düzenlenen Pancarcı Festivali ise oldukça renkli geçiyor. Girişin ücretli olduğu Karagöl Sahara Milli Parkı’nda eğer çadır kurulacaksa ya da karavanla kalınacaksa ayrıca ödeme yapılıyor. Bununla birlikte kır evinde veya misafirhanede de kalınabiliyor. Kamp kullanımına uygun olan Karagöl Sahara Milli Parkı’nda pek çok eğlence yeri bulunuyor. Bir heyelan gölü olan Karagöl, milli parkın çarpıcı doğal güzellikleri arasında. Gölün etrafı orman ağırlıklı olduğu için bu bölge eşsiz manzara fotoğraflarına imkan tanıyor. Hayvan varlığı Karagöl Sahara Milli Parkı’nın dikkate değer bir başka yönü. Ayı, kurt, domuz, porsuk, sincap, tilki gibi memeli hayvanlar mevcut. Doğan, saksağan gibi kuşlar; çeşitli balık türleri ve kaplumbağa, yılan gibi sürüngenlerle karşılaşmak olası. Yaban hayatı aktif bir milli park demek yanlış olmaz. Bu arada yer yer vadilerle yarılmış olan bölgede, heyelan tehlikesi söz konusu. Bu konuda dikkatli olunması tavsiye edilir. Milli park bazı ilginç aktivite imkanlarını da beraberinde getiriyor. Örneğin Karagöl’ün kuzeydoğusunda çim kayağı yapabilirsiniz. Piknik, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, bisiklet gibi çeşitli aktivitelere ek olarak balıkçılık ve kuş gözlemciliği keyif dolu seçeneklerinizden sadece birkaçı. Ek olarak köy evlerinde zaman geçirmek de mümkün.

Karagöl Sahara Milli ParkıKaragöl Sahara Milli Parkı

Yorumlar

 • leylaxsevenn
  10.08.2022 07:49

  Yeşilin ve mavinin buluştuğu ferah bir yer. Ailecek piknik yapmaya gitmiştik, yolları çok düzgün değil. Göldeki balıkları beslemeyi ihmal etmeyin

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler