Hatila Cam Seyir Terası

Hatila Cam Seyir Terası

22.02.2021 00:18


Hatila Cam Seyir Terası, ülkemizin en büyük cam terası olarak bilinir. Artvin’de bulunan bu turistik yer, her sene on binlerce yerli ziyaretçinin buraya gelmesini sağlar. Hatila Cam Seyir Terası, yaklaşık olarak 17 bin hektarlık bir alanın içinde yer alır. Cam seyir terası da içine alan bu kocaman alan, 1994 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Milli parkın içinde Hatila Deresi ile en önemli noktalardan biri olarak öne çıkan Hatila Cam Seyir Terası; kamp, fotoğrafçılık, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için oldukça idealdir. Aynı zamanda milli parka gelen kişiler için çok sayıda konaklama seçenekleri de sunulur burada. Sunulan bu konaklama imkanları arasında en çok bungalov evleri dikkat çeker. Sıkıldım Kayası isimli noktaya yakın bir yerde konumlanan cam teras, müthiş bir manzaraya sahiptir. Yol, zamanında Ruslar tarafından kayaların oyulması sonucu oluşur. Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta olan bu ilgin teras, yaklaşık 500 metre rakımda bulunur. Milli parkın içinde yer alan derenin 220 metre üstünde bulunur. Kayaların birleşimi düşünüldüğünde burası toplamda 15 metrelik bir alana dahildir. Uzunluk ve genişlik ölçüsü yedişer metredir. Toplamda ise elli metrekarelik bir alandan söz edilebilir. Milli parka giriş esnasında belli bir ücret alınır. Bu ücreti ödedikten sonra cam teras için ek bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Buraya hem otobüs hem de minibüslerle gelinebilir. Cam terasın yer aldığı milli park, sonsuz bir biyoçeşitlilik sunar. Bölgenin botanik çeşitliliği dışında farklı hayvan türlerine ev sahipliği yapması da hemen dikkat çeker. Burası tilkiden sansara, porsuktan ayıya dek farklı hayvan türleri için doğal bir yaşam alanıdır. Bazalt sütunları dışında kayaç oluşumları topografik olarak özel bir görüntünün oluşmasına neden olur.
Hatila Cam Seyir TerasıHatila Cam Seyir TerasıHatila Cam Seyir TerasıHatila Cam Seyir Terası

Yorumlar

 • huseyinatess
  15.08.2022 06:05

  Yükseklik korkusu olanlara tavsiye eymiyorum ama yenmek istiyorsanızda gelebilirsiniz.

 • leylaxsevenn
  10.08.2022 07:32

  Dar ve virajlı yolların sonunda sizi harika bir Karadeniz manzarası karşılıyor. Cam taban olduğu için yükseklik korkusu olmayanlara tavsiye ediyorum

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler