Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi

Ferhatlı Kalesi, Artvin’in ilçelerinden biri olan Ardanuç’un beş kilometre batısında yer alır. Buradaki Ferhatlı köyünün hemen yanında yer aldığı için Ferhatlı Kalesi olarak bilinir. Artvin’deki yerel halk tarafından birkaç farklı isimle anılan Ferhatlı Kalesi’nin bir diğer adı da Ahıza Kalesi’dir. Hatta yöre halkı burası için Kalmaklı ismini de kullanır. Kalenin en önemli özelliği Ferhat ve Şirin efsanesinin doğrudan burada geçmesidir. Efsaneye göre Ferhat ve Şirin o dönem daima bu kalenin içinde buluşurlardı. Yapının ne yazık ki günümüze kalan bir kitabesi bulunmaz. Bu nedenle yapım yılına dair çok net bilgiler söylemek doğru olmayacaktır. 5'inci yüzyılda İberya Kralı Vahtang tarafından yaptırılmıştır. Bunun öncesinde kaleye dair somut bilgilere ulaşılamaz. Bu nedenle kalenin tarihi gizemini belli ölçüde korur. Kale ilk olarak Ardanuç suyunun kenarındaki ana kayanın üzerine inşa edilir. Evliya Çelebi buradan Harbe Kalesi şeklinde bahseder. Sur bölümünün belli bölümleri günümüzde hala ayaktadır. Buna rağmen genel anlamda orijinalliğini büyük ölçüde yitirmiş durumdadır. Yapım sürecinde moloz taşlardan yararlanılır. Ferhatlı ya da bir başka ifadeyle Ahıza Kalesi ile ilçe merkezi arasında beş kilometrelik bir mesafe bulunur. Çok uzun bir zamandan bu yana hiçbir şekilde onarılmayan kale günümüzde ne yazık ki define avcılarının hedefi haline gelmiştir. Kale bugün ziyarete kapalı olsa da dışarıdan incelemek mümkündür. Ferhatlı Kalesi’nin kapıları iç taraftan kapatılan durumdadır. Üstünde olduğu büyük kaya bloğunun içi boştur. Çoruh Nehri tam olarak kalenin altından geçer. Kaledeki bazı mağaralar sayesinde bu nehrin alt kısımlarına kadar gidilebiliyordu. Ferhatlı Kalesi’nin alt tarafları bugün baraj sularının altındadır.

Ferhatlı KalesiFerhatlı KalesiFerhatlı KalesiFerhatlı Kalesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  15.08.2022 06:18

  Yöre halkı tarafından "Ferhat ile Şirin" efsanesinin geçtiği söylenen, ismini bundan alan kalenin yapımı 5.yy'a dayanıyor. Yüksek kaya üzerine inşa edilmiş. Dere yatağından kalenin olduğu üst kısmına kadar uzanan ve bir insanın geçebileceği ölçülerde geçit olduğu, bu geçidin ise Ferhat'ın Şirin'e ulaşmak için deldiği geçit olduğu inancı yörede hakimdir. Bu geçidin bir kısmı Deriner Barajının suları altında kalmış.

 • acelyaabasar
  02.11.2022 14:20

  Görünmesi gereken yerlerin başında

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler