Yanartaş

Yanartaş

22.02.2021 00:18


Sadece Antalya’nın değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin en önemli tabii zenginliklerinden biri olan Yanartaş, Antalya şehir merkezinin yaklaşık 55 kilometre güneyindeki Çıralı sınırları içerisinde yer alır. Antalya – Kumluca istikametinde gelenlerin Ulupınar Köyü sapağına girerek kolaylıkla ulaşım sağlayabileceği Yanartaş, yöre insanı tarafından kısaca ‘Yanar’ olarak adlandırılır. Asırlardır yandığı ve bu vakte kadar hiç sönmediğine inanılan kayalardan dolayı Yanartaş adını alan bu doğal oluşumun kaynağı ise metan gazıdır. Yer altından yukarı doğru sızan metan gazının yaktığı kayalar tüm dünyadan insanların ilgisini çekmektedir. İlginç jeolojik oluşumu sebebiyle bir cazibe merkezi haline gelen Yanartaş, Olimpos Antik Kenti’nde bulunduğu için elbette ki Yunan mitolojisi için de büyük önem taşımaktadır. Zeus’un oğlu Herakles’in yarışmada birinci gelmesinin ardından meşale tutuşturulmasında Yanartaş’tan faydalanıldığına dair bir mitolojik görüş ve inanç da vardır. Roma Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nden Jeolog Giuseppe’ye göre Yanartaş’ın yüzeyinin altındaki rutenyum elementi esasında metan gazı için bir katalizör görevi görür. Bu fikirden de metan gazına kaynaklık eden şeyin rutenyum olduğu anlaşılmaktadır. Birbirinden farklı görüşlerin sunulduğu ve ilginç efsanelere konu olan Yanartaş hakkında Evliya Çelebi dahi bir görüşte bulunmuştur. Dört mevsim ziyaret edilebilen Yanartaş, yılın hangi dönemi olursa olsun, göz alıcı manzaralar sunmaktadır. Yanartaş’ın bulunduğu tepede herhangi bir tesis olmasa da doğanın kucağında unutulmaz dakikalar geçirebilirsiniz. Buraya yakın bir konumda kalmak isterseniz eğer Çıralı’daki bungalov evlerin olduğu otelleri ya da pansiyonları tercih edebilirsiniz.
YanartaşYanartaşYanartaşYanartaş

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:48

  Gerçekten Doğa Harikası. Ulupınardan Likya yolunu kullanarak gittik. Normal inişinden dönüşü yaptık. Gayet güzel sakin ve ateşli🔥 bir yer. Gün batımından önce yukarıda olursanız gündüzü, gün batımını ve gecesini görebilirsiniz.

 • silapamuk
  15.09.2022 08:16

  Bir doğa harikası biryer olduğu için kesinlikle 5 yıldız verdim. Sadece önerilerim var. Kesinlikle gündüz hava sıcakken çıkmayınız. Parkur 1km ve çok dik. İçerisinde antik kent olduğu için yol çoğunlukla merdiven. Taşlar kaygan olabiliyor doğru ayakkabı seçimi önemli.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler