Tekeli Mehmet Paşa Camii - GeziBilen

Tekeli Mehmet Paşa Camii

Tekeli Mehmet Paşa Camii

Antalya Kalesi’ndeki çok sayıdaki tarihi Osmanlı yapısından biri olan Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin 17’nci yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilir. Yapım yılı tam olarak net olmamakla birlikte, adına yaptırılan caminin Tekeli Mehmet Paşa’nın ölümünden sonra inşa edildiği sanılmaktadır. Caminin inşa tarihi hakkındaki tahminler 1606-1607 arasındaki bir tarihe işaret etmektedir. Antalya’da meşhur Saat Kulesi’nin hemen arka kısmında, kale giriş kapısına yakın konumda yükselen cami, geniş bir alana kurulu; üç kapıya sahip ve toplamda 16 penceresi bulunuyor. İran’da geliştirilmiş bir tür olan Ta’lik yazılı çini panoları ile ünlü Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin yüksek bir kasnaktaki kubbesinin yanı sıra ikisi daha küçük boyutta olmak üzere beş kubbesi daha bulunuyor… Sivri kemer alınlıkları, dengeli süslemeleri ve genel olarak ferah tasarımı ile öne çıkıyor. Sade bir iç tasarıma sahip olan caminin minaresi de günümüze kadar çok iyi durumda gelmiş. Tarihte iki kez kapsamlı onarım gördüğü kaydedilen Tekeli Mehmet Paşa Camii, en son 2019-2020 yılları arasında, çevre düzenlemelerini de kapsayacak şekilde restore edilerek ibadete açıldı. Hem yüksek manevi yönü hem de sanatsal önemiyle görülmesi tavsiye edilen tarihi yapılar arasında bulunuyor.

Tekeli Mehmet Paşa CamiiTekeli Mehmet Paşa CamiiTekeli Mehmet Paşa Camii

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 07:49

  Antalyanin tarihi camilerinden. sehrin merkezin de yapım ili tam bilinmemekte kiliseden devşirme. 16yy dan kalma.

 • gunessygz
  05.01.2023 11:24

  Dünyaca ünlü tarihi Kaleiçi'nde Tekeli Mehmet Paşa tarafından 1606-1616 yıllarında yaptırıldığı tahmin edilen Tekeli Mehmet Paşa Camisi'nde,kubbelerinin papatyaya benzerliği dolayısıyla "taş papatya" diye de anılır

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota