Selinus Antik Kenti - GeziBilen

Selinus Antik Kenti

Selinus Antik Kenti

Antalya – Mersin kara yolu üzerindeki Gazipaşa’dan 3,5 kilometre uzaklıktaki Selinus Antik Kenti, antik dönemde Dağlık Kilikya’nın en önemli ticaret limanlarından biriydi. Milattan önce 557 – 56 yıllarında ‘Sallune’ olarak adlandırılan Selinus Antik Kenti’nde yüzyıllar boyunda Selçuklulardan Bizanslılara, Romalılardan Helenlere kadar sayısız medeniyet hüküm sürmüş. Tarihte Prindu Krallığı’nın batı sınırı olarak geçmesi ile ayrı bir önem taşıyan Selinus Antik Kenti’nde geçmişten bugüne ulaşan yapılar arasında agora, akropol, büyük – küçük pek çok hamam, nekropol, anıtsal mezarlar, su kemerleri, odeon, ünü il sınırlarını aşan Şekerhane Köşkü ve bir de kilise bulunuyor. Milattan sonra 117 yılının Ağustos ayında Part seferinden Roma’ya dönen İmparator Traianus’un Selinus Antik Kenti’nde ölmesi buraya olan ilgiyi de arttırmış. Antik kentin en çok ilgi gören yapılarından biri olan Orta Çağ kalesinin en tepesine 650 basamağın ardından ulaşarak tüm kenti kuş bakışı seyretme fırsatı bulabilirsiniz. Koru Plajı Doğal Havuzlar, yat limanı ve Selinus Plajı’nı panoramik bir şekilde seyredebilir ve enfes manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Su kemerlerinin bazılarına ev sahipliği yapan Uğur Mumcu Caddesi’ni baştan sonra yürüyebilir ve ardından meşhur Şekerhane Köşkü’nü gezebilirsiniz. Hacı Musa Çayı’nın güneybatı kesiminde bulunan Selinus Antik Kenti’nin bir diğer dikkat çeken yeri ise nekropoldeki anıtsal mezarlardır. Ayrıca Selinus Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin büyük bir bölümünün Alanya Müzesi’nde sergilendiğini hatırlatalım. Özellikle müzedeki ostoteklerin çoğunun Selinus Antik Kenti’nden getirtildiğini de eklemekte fayda var.

Selinus Antik KentiSelinus Antik KentiSelinus Antik Kenti

Yorumlar

 • xbegummx
  07.10.2022 11:54

  Giriş ücretsiz.çok sessiz ve sakin hatta kimseler yok..tırmanırken ufak bir yılan gördük .giderken biraz ses çıkararak gidin:).manzara müthişti..kaya kartallarının o müthiş sesi yankılanıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota