Selge Antik Kenti - GeziBilen

Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti

Hiç şüphe yok ki Akdeniz’in incisi Antalya’nın dört bir yanı tarih doludur... İklim ve coğrafi konum gibi faktörleri ile asırlardır medeniyetlere sahne olmuş bölgede Roma döneminden günümüze ulaşan sayısız arkeolojik eser, kent, liman, yapı bugün bile varlıklarını korur. İşte bunlardan biri de Antalya-Alanya anayolundan sapılarak 1,5 saat süren bir yolculukla çıkılan bin 250 metre yükseklikteki Selge Antik Kenti’dir. Toros Dağları’nın kuzey kısmında yer alan antik Roma dönemi yerleşim yerinin giriş kısmından itibaren kısmen ayakta kalmış sur duvarları, Zeus ve Artemis’e adanmış iki tapınağa dair izleri taşır burada… Antik kentteki yıkıntılar arasında özellikle geniş pazar yeri, mezarlık ve anıtsal çeşme binası ve Roma’nın ardından yüzyıllar sonra Bizans zamanında yaptırılmış bir kilise dikkat çeker. Kalıntılar halindeki diğer bölümle ise tarihi kentin güneydoğu kısmında sütunlu girişe sahip uzun cadde, hamam ve bir agora kalıntısı göz doldurur. Yine kentte at nalına benzeyen 9 bin kişilik tiyatro kalıntısının özellikle bazı oturma yerleri bugün bile görülebilir. Tiyatronun yakınında da stadyum kalıntıları ile karşılaşılır. Burada da oturma yerlerinin izlerini görebilmek mümkündür… Tarihin derinliklerinden gelen izleri ile Selge Antik Kenti, kültür turizmi meraklılarının sıkça ziyaret ettiği Antalya’nın en çok fotoğraf çekilen mekanları arasındadır.

Selge Antik KentiSelge Antik KentiSelge Antik Kenti

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:51

  Selge antik kenti psidya bölgesinin en önemli antik kentlerinden biridir.

 • xbegummx
  07.10.2022 11:39

  Tarihiyle mimarisiyle güzel ve görülmeye değer bir yer.yolları yeniden asfastlansa da çok dar ve çok virajlı bir yolu var.Dikkatli araba kullanmak gerekir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota