Patara Antik Tiyatro

Patara Antik Tiyatro

22.02.2021 00:18


Kaş ve Kalkan’dan rahatlıkla ulaşılabilen Patara Antik Kenti’nin en önemli yapılarından biri olan Patara Antik Tiyatro’nun var olan kaynaklara göre depremin ardından İslamiyet’ten sonra 147 yılında inşa edildiği düşünülür. Kaş’a sadece 42 kilometre mesafede yer alan Patara Antik Tiyatro, zamanında Likya’nın başkenti olan Patara Antik Kenti’ndeki en çok ziyaretçi çeken yapılar arasında ilk sırada gelir. Yaklaşık 6 bin kişi kapasiteli antik tiyatro, meclis binasının güney kesiminde bulunur. Bin 400 kişi kapasiteli meclis binasının yapıldığı ilk dönemlerde, devlet büyükleri toplanır ve önemli kararlarını burada alırdı. Ayrıca belirtilmelidir ki Patara Plajı’nı sırtını verdiği Kurşunlu Tepe’ye çıkarak kuş bakışı görmeniz de mümkündür. Özellikle Roma döneminde vahşi hayvan ve gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Patara Antik Tiyatro mimari yapısı itibariyle Greko-Romen tarzı tiyatrolar grubunda yer alır. Yarım daireyi aşan oturma basamaklarının en üst kısmında galeri vardır. Orta eksende bulunan tetrastylos planlı bir de tapınak dikkat çeker. O dönemlerde inşa edilen bu tapınak da Patara Antik Tiyatro’yu Anadolu tiyatroları arasında eşsiz kılar. Likya bölgesine özgü taş işçiliğinin dikkat çektiği sahne binasının içine girdikçe granit, mermer ve yerel kayaçtan üretilmiş niş, sütun, aedicula ve alınlıkların olduğu Scaenae Frons ile karşılaşılır. Antalya’ya bağlı Kaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan Patara Antik Tiyatro’nun kuzeyindeki geniş meydan ve tam karşısında da Boulterion adındaki meclis binası bulunur. Ayrıca güney-kuzey yönünde uzanan sütunlu cadde ile de birleşen bu meydan, Patara’nın merkez bölgelerinden biri olarak bilinir. 1990’lı yılların ortalarında tamamının kum ve bitki örtüsü ile örtülmesi nedeniyle tiyatronun neredeyse hiçbir kısmı görülemiyordu. Kazı ekibinin çalışmaları sonucu Patara Antik Tiyatro tam anlamıyla ortaya çıktı.
Patara Antik TiyatroPatara Antik TiyatroPatara Antik TiyatroPatara Antik Tiyatro

Yorumlar

 • samet
  20.06.2022 19:27

  Enfes bir tarihi kentti. Maalesef öğle saatlerin de keşfetmek durumunda kalmıştık ama gayet iyi geçmişti. Kent çıkışında kafeterya da serinleyip bir kaç soğuk içecek ve hediyelik eşya almayı unutmayın. ☺️Şansınız varsa aşırı uysal kedilere denk gelirsiniz.

 • ezgicam
  24.08.2022 07:48

  Girişler ücretlimi ?

 • CeRxGTv7
  10.08.2022 17:27

  Harika bir yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler