Patara Antik Kenti - GeziBilen

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti

Türkiye’nin en popüler antik kentleri arasında bulunan Patara Antik Kenti, meşhur Xanthos Vadisi’nin güneybatı kesimindeki Ovagelmiş Köyü sınırları içerisinde yer alır. Likya’nın en eski şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyan Patara Antik Kenti’nde 1988 senesinden bu yana kazı çalışmalara sürdürür. Milattan önce 13’üncü yüzyıla tarihlenen Hitit metinlerinde adı ‘Patar’ olarak geçen bu antik yerleşim yerinde Orta Tunç Çağı, Demir Çağı ve daha pek çok döneme ait esere rastlamanız mümkündür. Likya dilinde adı Patara olarak geçen antik kent, milattan önce 3’üncü yüzyılda Ptolemaios’un hakimiyetine girdikten sonra Likya’nın öncü kenti olur. Sonrasında ise Likya Birliği’nin başkenti olan Patara, altın çağını bu dönemde yaşar. Bizans döneminde de gelişmeye devam eden Patara Antik Kenti zaman içinde Hristiyanlar için önemli bir merkez haline gelir. Hatta esas adı Saint Nicholaos olan Noel Baba’nın da Pataralı olduğunu söylemekte fayda var. Bununla birlikte Orta Çağ boyunca önemli bir kent statüsünde olan Patara Antik Kenti’nin girişinde ilk olarak görkemli Roma Zafer Takı ilgi çeker. Kentin güney kesiminde bulunan Kurşunlu Tepe ve hemen altındaki tiyatro da kesinlikle görülmeye değerdir. Zamanında toplantılara da ev sahipliği yaptığı bilinen Parlamento Binası ve Fırnaz İskelesi’nin kuzeyinde yer alan Delik Kemer’i de görme fırsatı bulunabilir. Kaş ve Kalkan’dan kalkan Patara dolmuşları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Patara Antik Kenti’ni 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08:30-19:30; 3 Ekim-14 Nisan tarihlerinde ise 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Patara Antik KentiPatara Antik KentiPatara Antik KentiPatara Antik Kenti

Yorumlar

 • xbegummx
  07.10.2022 12:18

  Patara plajına girişin müze kart ile alınmasının sebebi içindeki bu antik kent. Likya birliğinin başkenti. Bu sebeple içinde heybetli bir tiyatro ve harika bir meclis binası var. Hatta bu meclis binası, türkiye büyük millet meclisi tarafından restore ettirilmiş. Şu inceliğe bakın ya.

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 08:12

  Kaş’a giderseniz kesinlikle Patara antik kentini ziyaret etmeden dönmeyin,Kent hem Likya,hem antik Yunan,hemde Roma döneminde önemli bir Likya uygarlığı yerleşim ve yönetim yeriydi.

 • gunessygz
  05.01.2023 12:05

  Fethiye Kalkan arasında Gelemiş köyünde bulunmaktadır.

 • mustafaalii
  28.06.2022 06:56

  Bizans döneminden kalan eserlere rastlaya bilirsiniz kurşunlu tepeyede bakmalısınız muhakkak

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota