Limyra Antik Kenti - GeziBilen

Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti

Antalya’nın Finike ilçesi sınırları içerisinde yer alan Limyra Antik Kenti, Kumluca-Finike kara yolu üzerindeki Finike-Elmalı sapağından 5,5 kilometre uzaklıkta bulunur. Antik kentin sol tarafında bulunan antik tiyatro binası ve biraz ilerisindeki Xatabura anıt mezarı Limyra Antik Kenti’nin en gözde yapıları arasında gösterilir. Yamaç evler, akropol kilisesi, Perikle Heronu (Anıtı), kaya mezarları, surlar ve daha pek çok eseri görmek için Limyra Antik Kenti’nin tepesine tırmanmak gerekir. Sütunlu caddenin tam ortasından akan derenin enfes bir görüntü oluşturduğu Limyra Antik Kenti’nin kuruluş tarihi milattan önce 5’inci yüzyıla kadar uzanır. Likyalı Perikles’in Perslere karşı Likya Birliği’ni kurmak adına Limyra o dönemde başkent olarak kullanıldı. Antik dünyada sembolik bir hal alan Likya’nın sönmeyen özgürlük ateşi de bu Limyra’da yakıldı. Likçe yazıtlarda adının Zemuri olarak da geçtiği Limyra Antik Kenti’nde 1969 yılından bu yana kazı çalışmaları sürmektedir. Farklı dönemlere ait buluntuların büyük bir kısmı da Antalya Müzesi’nde sergilenir. Antik kentin kuzey yamacında bulunan akropol ve iç kalenin yanı sıra sur ve sarnıçlar da kesinlikle görülmeye değer yapılardır. Özellikle Limyros Çayı ve batısındaki Erken Bizans dönemine ait sur da oldukça dikkat çeker. Likya Bölgesi’nin en çok kaya mezarına sahip antik kentlerinden biri olma özelliğini taşıyan Limyra’da 400’den fazla kaya mezarı bulunmaktadır. Çok sayıda anıtın da bulunduğu antik kentte İslamiyet’ten sonra 4 yılında inşa edilen anıtsal mezar ise İmparator Augustus’un manevi oğlu Gaius Caesar’ın yaptırdığı bir diğer önemli yapıdır. Ayrıca Limyra Antik Kenti’nin meşhur sütunlu caddesinde yüzme imkanınız olduğunu da hatırlatalım.

Limyra Antik KentiLimyra Antik KentiLimyra Antik KentiLimyra Antik Kenti

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:48

  Çok begendim, muhteşem bir eser herkese tavsiye ederim

 • xbegummx
  07.10.2022 11:36

  Ben çok beğendim içerisinden pırıl pırıl bir su akıyor her yerini gezmekte fayda var tarih ve doğanın güzel bir birleşimi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota