Kızılkule Etnografya Müzesi - GeziBilen

Kızılkule Etnografya Müzesi

Kızılkule Etnografya Müzesi

Alanya Kalesi surlarının denizle buluştuğu yer olan Kızılkule , Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubat’tan günümüze kalan en önemli yapılardan biridir. Alanya Kalesi’nin denizle buluştuğu noktada, limanı ve denizi en net biçimde görmek adına yapılır Kızılkule . Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubat’ın emriyle 1226’da yapımı tamamlanan kule, Anadolu’da tekdir. Antalya’nın belki de en güzel ilçesi olan Alanya’nın simgesi olan Kızılkule  aynı zamanda şehrin kültür turizmini de oldukça artırır. Anadolu uygarlık haritasında başkenttir Antalya. Likyalılardan Kilikyalılara, Bizanslılardan Anadolu Selçuklulara ve en sonunda Osmanlıdan Türkiye’ye pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi güzellikleri ve doğasının eşsizliği ile Akdeniz’in incisi unvanını da alan bu şehirde özellikle Roma ve Osmanlı mimarileri göze çarpar. 1951 yılında tam 24 ay süren çalışmayla aslına sadık kalınarak yenilenen Kızılkule , 1979’da müzeye dönüştürülür. Anadolu Selçuklu döneminden kalma mirasların yer aldığı Kızılkule  Etnografya Müzesi’nde ayrıca geçmiş dönem yerel halkına ait kilimler, dokuma tezgahları, silah ve kıyafet örnekleri de sergilenir.

Kızılkule Etnografya MüzesiKızılkule Etnografya MüzesiKızılkule Etnografya MüzesiKızılkule Etnografya Müzesi

Yorumlar

 • xbegummx
  07.10.2022 11:41

  Kale içinde gezerken görebilirsiniz, girişler ücretsiz. Ufak bir müze , tarihi bir ev dokusunda yöresel yaşam hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota