İskele Camii - GeziBilen

İskele Camii

İskele Camii

Yaz turizminin kalelerinden biri olan Antalya, aynı zamanda tarihi mekanlarıyla da öne çıkan bir şehirdir. Şehrin önemli camileri arasında her ne kadar gölgede kalmış gibi görünse de İskele Camii, ciddi bir potansiyele sahiptir. İskele Camii’nin inşa edildiği döneme dair bazı belirsizlikler söz konusudur. Karatay Medresesi’nin yapılış tarihleri baz alınarak bundan 800 yıl öncesine ait olduğu ön görülür. Mimari özelliklere göre Selçuklu kümbeti niteliğine sahip olan İskele Camii, hak ettiği değerin uzağında kalmıştır. Bunda Yivli Camii, Kesik Minareli Camii, Yivli Minare gibi görece daha popüler olan kutsal mekanların payı büyüktür. İskele Camii’nin ulaşımı oldukça kolaydır. Buraya ulaşmak adına Kaleiçi Yat Limanı’ndaki kırk merdiveni kullanmanız yeterli olacaktır. Bu merdivenleri bitirir bitirmez, İskele Camii tüm ihtişamıyla hemen karşınıza çıkacaktır. İskele Camii’nde kitabeler yer alsa ne yazıldığı bilinmemektedir. Ayrıca caminin bir bazikiladan çevrildiğine dair bazı tahminler söz konusudur. Bu nedenle hikayesine ve geçmişine dair belli boşluklar vardır. Surların hemen alt bölümünde yer alan Tarihi İskele Camii, bir su kaynağının üstüne yapılmıştır. Ayaklı kemer yapılardan destek alan caminin toplamda altı ayağı bulunur. Giriş kısmı, caminin kuzey noktasına tekabül eder. Güneybatı kısmındaki duvarlarda bir adet yazıt da bulunmaktadır. Kaleiçi’ne dair geniş çaplı restorasyon çalışmaları yapıldığında, bu cami de elden geçirilmiştir. İskele Camii’nin en belirgin özelliği ise Türkiye’nin en küçük camisi olduğu gerçeğidir.

İskele Camiiİskele Camiiİskele Camii

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 07:50

  Sıradışı minaresi,küçük ilginç yapısı ile çevrede yürürken birden önünüze çıkıp sizi şaşırtıyor ve ilk başta deniz feneri zannediyorsunuz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota