Hidirlik Kulesi - GeziBilen

Hidirlik Kulesi

Hidirlik Kulesi

Antik Roma yapısı Hıdırlık Kulesi, eski Antalya’yı çevreleyen surlardaki 2’nci yüzyıldan kalma ünlü bir kuledir. Alt kısmı kare, üstü silindir biçimli kule; 14 metre yüksekliğe sahip ve kale surlarının güneybatısında günümüzde park olarak kullanılan uç noktada konumlanıyor. Günümüze çok iyi şekilde korunarak ulaşmış kule, kalın duvarları ile dikkat çekiyor. Küçük bir odanın da bulunduğu alt katı ve dehliz içinden merdivenle çıkılan üst katı olmak üzere iki ana kısımdan oluşuyor. Üst katta bir gezi alanı bulunuyor. Alt kattaki oda, bir rivayete göre mezar işlevine sahip. Ancak doğruluğunu kanıtlayacak yeterli bilgi söz konusu değil. İlk kat, aynı zamanda silik bir şekilde de olsa görülebilen fresklere (çeşitli resimler) de ev sahipliği yapıyor. Gözetleme kulesi ve ateş yakılmak suretiyle fener olarak kullanılan kulenin duvarları ve genel görünümü, kültürel gezi meraklılarının ilgisini çeker. Savunma amaçlı kullanılmış olabileceği görüşü de hakimdir. Güzel manzaraya sahip Hidirlik Kulesi’ne, Antalya’nın işlek bölgelerinden Atatürk Caddesi’nden bir başka 2’nci yüzyıl Roma yapıtı olan Hadrianus Kapısı geçilerek gidilebilir.

Hidirlik KulesiHidirlik Kulesi

Yorumlar

 • xbegummx
  07.10.2022 12:05

  Manzarası harika. Etrafındaki mekanlar bölgedeki diğer restoranlara göre bi tık daha pahalı ama manzarası için değer. Şuan arkeolojik kazı var etrafında. Antalya nın görülesi simgelerinden.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota