Hadrian Kapısı - GeziBilen

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı, Roma İmparatorluğu’nun milattan sonra 2’nci yüzyılda, eski Antalya’yı çevreledikleri surların kapılarından biridir. 117–138 yılları arasında Roma İmparatoru olarak kalan Hadrianus’un 130’da gerçekleştirdiği bir ziyaret anısına yapılan görkemli kapı, görünümü dolayısıyla bölgede sakinleri tarafından Üç Kapılar adıyla da bilinir. Üç adet geçiş noktasına (göze) sahip olan Hadrian Kapısı, günümüze çok iyi şekilde korunarak geldi, bu özelliğini de muhtemelen sonradan yapılan kale surları tarafından tamamen kapatılması ile ağırlıklı olarak mermerden yapılmasına borçlu. Bu sayede günümüze çok iyi şekilde ulaşmış durumdaki tarihi yapı, kale surların yıkılmasıyla ortaya çıkarıldı. Sütunları hariç beyaz mermerden yapılan, oyma ve kabartma süslemeleri ile ünlü Hadrian Kapısı’nın bir de üst katının bulunduğu ancak söz konusu kısmın zamanla yıkıldığı biliniyor. Kitabesi, sanatsal detayları ve korint üslubuyla yapılmış sütunları ile dikkat çeken Hadrian Kapısı’nın üstünde yer aldığı tahmin edilen çeşitli heykellerin ise günümüze kadar gelmediği yüksek doğruluğa sahip diğer bilgiler arasında. Ayrıca oldukça iyi durumdaki orijinal zemin kaplaması da yakından görülebilen tarihi kapının etrafında çeşitli heykeller de sergilenir. Kolay ulaşımı, merkezi lokasyonda bulunuşu ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilmesi en çok tercih edilen tarihi mekanlardan biri olarak öne çıkan Hadrian Kapısı, şehrin en işlek bölgeleri arasındaki Atatürk Caddesi ile eski Antalya arasında kalıyor ve adeta binlerce yıl öncesine bir tarih yolculuğu vaat ediyor… Bu arada kapıdan geçilerek devam edildiğinde karşınıza bir başka 2’nci yüzyıl yapısı olan Hidirlik Kulesi çıkar. Manzarasıyla ünlü tarihi kulenin yakından görülmesi de tavsiye edilir.

Hadrian KapısıHadrian KapısıHadrian Kapısı

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:50

  Güzel bir atmosfere sahip, kapının mimarisi mükemmel. Kapıdan geçtikten sonra kendinizi antik-modern bir yerde buluyorsunuz.

 • rumeysacakmakk
  07.07.2022 13:21

  Antalya merkez’de görülmesi gereken tarihi mekanlardan birisi Gezerken karşınıza adeta tarihe açılan bir kapı gibi çıkıveriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota