Gökbük Kanyonu - GeziBilen

Gökbük Kanyonu

Gökbük Kanyonu

İsmini Finike’nin Gökbük isimli mahallesinden almış kanyon, özellikle son dönemde şehrin turistik açıdan en önemli yerleri arasında gösterilir. Gökbük Kanyonu, artan ilgiye rağmen kanyonun, çok daha geniş kitlelerce keşfedilmesi beklenir. Toplamda dört kilometrelik bir uzunluğa sahip olan kanyon, 300 metrelik derinliği ile dikkat çekiyor. Bölge özellikle trekking, yüzme ve kano gibi aktiviteler için son derece uygundur. Doğa sporlarının haricinde yamaç paraşütü için de elverişli fiziksel koşullar söz konusudur. Daha çok yaz aylarında ve hafta sonlarında Gökbük Kanyonu ciddi bir ziyaretçi akınıyla karşı karşıya kalır. Şehrin 150 kilometre uzaklığında yer alan kanyon, büyüleyici ve heybetli görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Gökbük Kanyonu’na ulaşmak adına önce Finike’ye, ardından da Gökbük isimli köye ulaşmanız gerekir. Bu köye ulaşmak adına Elmalı yolunu takip etmelisiniz. Köye ulaşım konusunda Finike üzerinden kalkan dolmuşları tercih edebilirsiniz. Bazı endemik türlerin yaşadığı kanyon, aynı zamanda nesli tükenme noktasına gelmiş türlere de ev sahipliği yapar. Henüz keşif aşamasında olmasına rağmen esnaf sayısı, ziyaretçilere hizmet edebilecek düzeye ulaşmıştır. Ulaşımının zorluğundan dolayı hak ettiği ilgiyi henüz tam anlamıyla göremeyen Gökbük Kanyonu, huzurlu ve sakin atmosferleri seven kişiler için çok ideal bir atmosfer sunar. Harika doğası ve manzarasıyla fark yaratan kanyon, aynı zamanda kamp için elverişli bölgelere de yakındır. Bölge, balık tutmaktan keyif alanlar için de ideal bir seçenek olarak öne çıkar. Çoğunlukla tatil yapmak için Finike’yi tercih eden kişiler ya da kamp meraklıları bölgeyi ziyaret eder. Antalya’nın batı yakasında yer alan Gökbük Kanyonu, ne yazık ki Antalya’da yer alan Köprülü Kanyon ve Kıbrıs Kanyonu’nun gölgesinde kalmıştır. Özellikle de su yürüyüşlerinde yeni yeni keşfedilen Gökbük Kanyonu’nun popülerliğinin, ulaşım ve tanıtım konularındaki sıkıntıların aşılmasıyla beraber artması beklenir.

Gökbük KanyonuGökbük KanyonuGökbük Kanyonu

Yorumlar

 • caglaacetin
  27.07.2022 08:03

  Doğanın içinde bulunan kamp, doğa yürüyüşü, kano, yüzme gibi imkanların bulunduğu sakin ve pek kabalık olmayan bir nokta

 • silapamuk
  15.09.2022 08:14

  Arkadaşlarla kamp için gitmeyi düşünüyoruz. Sizce uygun biryermi ?

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota