Dokuma Park Modern Sanatlar Galerisi

Dokuma Park Modern Sanatlar Galerisi

22.02.2021 00:18


Dokuma Fabrikası, kendine has özel hikayesi ile Antalya halkı için her zaman özel bir yerde durur. Bir zamanlar çok yoğun bir üretim sürecine dahil olmasına rağmen 2003 yılında zarar etmeye başladığı için artık kapılarını kapatmak zorunda kalan Tarihi Dokuma Fabrikası, Kepez Belediyesi’nin katkıları ile aslına uygun kalmak şartıyla yaratıcı bir şekilde dönüştürülür. Dokuma Park adı verilen devasa bölgede, her yaştan insana hitap edecek yaratıcı mekan tasarımları gerçekleştirilir. Bu dönüşüm Antalya halkı tarafından büyük bir beğeni ile karşılanır. Bunlardan sadece biri olan Dokuma Park Modern Sanatlar Galerisi, kısa süre içinde büyük bir ilgi görür. Tarihi Dokuma Fabrikası’nın pek çok bölümü için ayrı ayrı projeler söz konusudur. Dokuma Park Modern Sanatlar Galerisi, fabrikanın galerisine dönüştürülür. Galeri dört ayrı salondan meydana gelir ve toplamda bin metrekare büyüklüğündedir. Galerinin açılışı 15 Temmuz’un ikinci senesine denk getirilmiştir. Açılış günü, aynı zamanda güzel sanatlar alanına dair pek çok yarışmaya da ev sahipliği yapmış ve aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişiminde gözaltına alınan pek çok askerin toplanma noktası olarak da işlev görmüştür. Açılışının özellikle 15 Temmuz olarak belirlenmesinin nedeni de tam olarak budur. Dokuma Park Modern Sanatlar Galerisi kısa süre içinde şehrin kültürel etkinliklerine yön vermeyi başarır. Hakan Tütüncü’nün yoğun çabaları sonucunda açılan galeri, post modern atmosferiyle ilham verir. Galeri pek çok sanat etkinliğine de ev sahipliği yapar. Sadece yemekhane bölümü değil, diğer tüm alanlar da özüne sadık kalınarak dönüştürülür. Mekan aynı zamanda bir okuma salonu olarak da işlev görür ve eski yemekhane içinde olduğu için buraya bir de nostaljik yapıda bir çay ocağı eklenmiştir. Dört salonda da raylı spot aydınlatma tekniklerinden yararlanılmıştır.
Dokuma Park Modern Sanatlar GalerisiDokuma Park Modern Sanatlar GalerisiDokuma Park Modern Sanatlar GalerisiDokuma Park Modern Sanatlar Galerisi

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:33

  Güzel bir sosyal alan. Ana girişin arka tarafında ücretsiz otopark bulunmakta. İçeride çok fazla gezilecek alanlar bulunmakta.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler