Deniz Biyoloji Müzesi - GeziBilen

Deniz Biyoloji Müzesi

Deniz Biyoloji Müzesi

Deniz Biyoloji Müzesi, Antalya’nın en ilginç ve alternatif müzeleri arasında yer alır. Şehrin turistik hizmetlerine önemli bir değer katan müze, yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Türkiye’de yer alan denizlerde yaşamakta olan 500 ayrı tür, Deniz Biyoloji Müzesi içinde sergilenir. Bu anlamda kendi alanında bir ilk olan müze, Antalya Yat Limanı içinde yer alır ve 2014 yılının başından beri meraklılarına hizmet verir. Deniz Biyoloji Müzesi’nde özellikle Doktor Elif Özgür’ün çok önemli emekleri olur. Kendisinin 15 yıllık deniz biyolojisi çalışmaları, müzenin koleksiyonunda ciddi bir role sahiptir. Sanatçı Ayhan Doğan ise müzenin tasarım ve görsel süreçlerinde ön plana çıkar. Müze batık bir korsan gemisi biçiminde tasarlanmıştır. Bu nedenle sadece koleksiyonları ile değil, bu dış görünümüyle de büyük ilgi görür. Sanatı bilim ile buluşturmayı amaçlayan müze, Türkiye’nin denizlerinde yer alan biyolojik çeşitliliği ve zenginliği farklı bir biçimde göstermeyi başarır. Müzenin temel amacı özellikle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan ya da görece daha az tanınan türleri ön plana çıkarmaktır. Aynı zamanda deniz kültürünün biraz daha benimsenmesi ve doğru şekilde aktarılması adına da müzenin önemli bir misyonu bulunur. Deniz Biyoloji Müzesi, Türkiye’nin doğal mirasına sahip çıkan bir mekan olduğu için ziyaretçilerden büyük takdir görür. Müzeyi rutin bir şekilde ziyaret eden öğrenci grupları için burada aktarılan bilgiler oldukça faydalı olmaktadır. Görsel ve akılda kalıcı bir eğitim metodu gibi de görülebilecek olan müze, bu anlamda eğitimcilerin de ilgisini çeker. Müzenin belli bölümlerinde deniz memeleri gibi büyük cüsseli türlerin iskeletleri gösterilir. Bu iskeletler fiksatif çözeltiler sayesinde hiç bozulmadan uzunca süre korunur. Müzede süngerler, mercanlar, yengeçler, ahtapot ve köpekbalıkları başta olmak üzere çok sayıda türden örneklere rastlayabilirsiniz.

Deniz Biyoloji MüzesiDeniz Biyoloji Müzesi

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 11:01

  Giriş ücretsiz. Küçük, tatlı bir müze. Çeşit çeşit deniz canlısını yakından görebileceğiniz bir yer. Aracınız varsa dikkat edin, iskelenin girişindeki otopark sadece günlük tarifeyle çalışıyormuş.

 • xbegummx
  07.10.2022 11:40

  Antalya Merkez yat limanında. Çok tatlı iki katlı bir deniz müzesi. İçinde birçok çeşit suda dondurulmuş balık ve deniz canlısı var. Ücretsiz geçebileceğiniz bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota