Çıralı Plajı - GeziBilen

Çıralı Plajı

Çıralı Plajı

Antalya plajları denildiği zaman akla gelen ilk plajlardan biri olarak kabul edilen Çıralı Plajı, Olimpos sahili ve meşhur Yanartaş arasında konumlanır. Çıralı, adını bizzat Olimpos’ta yer alan ve yıllardır hiç sönmeyen yanartaştan alır. Caretta carettalar, Çıralı Plajı’nın adeta sembolü halindedir. Çünkü bu sevimli hayvanların üreme alanlarından birisi de bu plajdır. Deniz kaplumbağaların varlığından dolayı bölge birinci derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. İnşaat yasağını getiren bu durum sayesinde plaj ve çevresi doğal güzelliğini yıllar boyunca korumayı bilmiştir. Çıralı Plajı toplamda 3,2 kilometre uzunluğa sahiptir. Genişliği ise bazı yerlerde 10 metre, bazı yerlerde ise 30 metreyi bulabilir. Akdeniz Bölgesi’nin en temiz plajları arasında gösterilen Çıralı Plajı, deniz sonrasında yumuşak bir eğimle beraber yavaş yavaş yükselir. Genelde kumları ince taneli yapıdadır. Güney bölümde doğrudan Olimpos üzerinden gelen bir dere, denizle bir araya gelmiştir. Çıralı’daki deniz oldukça temiz ve berrak olduğu için yerli ve yabancı turistlerin öncelikli tercihleri arasında yer alır. Yapılaşma açısından en yüksek binalar üç katlıdır. Sakin ve huzurlu bir atmosfer sunan Çıralı Plajı ‘Saklı Cennet’ olarak tanınır. Bölge aynı zamanda çok sayıda çiçek ve ağaç çeşidiyle renkli bir görüntü yaratır. Çıralı Plajı mavi bayrak statüsüne sahip olan plajlar arasında yer alır. Dalga düzeyi, denize girenleri rahatsız etmeyecek düzeydedir. Çıralı Plajı’na ulaşmak için önce Kumluca-Kaş otobüslerine binilmeli, ardından Çıralı’dan kalkan minibüsler tercih edilmelidir. Kemer ilçesinin sınırlarına dahil olan Çıralı Plajı’na gelenler, bölgenin tarihi ve kültürel avantajı sayesinde farklı mekanlara tanıklık etme ayrıcalığını yaşarlar. Çeşitli şelale ve akarsular dışında Olimpos Antik Kenti, Yanartaş, Tahtalı Dağı gibi turistik yerler plaja son derece yakın sayılır.

Çıralı PlajıÇıralı PlajıÇıralı PlajıÇıralı Plajı

Yorumlar

 • gunessygz
  05.01.2023 11:21

  Harika diyorum, tuz oranı dalgası berraklığı süper , şezlong ve şemsiye ücretsiz up uzun bir sahil genişçe alan mevcut , kısmen kum kısmen taşlık.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota