Antiphellos - GeziBilen

Antiphellos

Antiphellos

Antiphellos, Antalya’nın en önemli ilçelerinden biri olarak görülen Kaş’ın sınırları içerisinde yer alır ve aynı zamanda Kaş ilçesinin Likya dönemindeki adlarından birisidir. Antiphellos‘un kimi kaynaklarda Nisa ya da Meryemlik şeklinde de geçtiği görülür. Kaş bölgesinde ele geçirilen bazı yazıtlar, bölgenin altındaki kentin Antiphellos olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Milattan önce 4’üncü yüzyılda Antiphellos oldukça ufak bir yerleşim bölgesi olarak tanınıyordu. Burası o dönemlerde Phellos adı verilen alanın limanı olarak kullanılmıştır. Antiphellos Antik Kenti’nin gelişimi Hellenistik döneme denk gelir. Asıl yükselişi ise Roma döneminde gerçekleşmiştir. Antiphellos gelişimini sürdürürken Phellos ise düşüş sürecine girdi. Bu nedenle artık Antiphellos, Phellos’un limanı olma durumundan çıkıp daha zengin bir şehir olmaya başladı. Kentin Meis Adası tarafına bakan kısmında surlara dair bazı kalıntılar görülür. Bu surların kuzey ya da batı bölümleri maalesef ki günümüze ulaşamadı. Sadece denize bakan kısımda yer alan kalıntılar incelenebilir. Kentin sol tarafı Çukurbağ Yarımadası’na bakar. Antiphellos’ta yer alan tiyatro, son derece sağlam yapısıyla güven verir. Uzun Çarşı Caddesi’nde bulunan lahit de ilgi uyandırır. Bugüne kadar sağlam bir biçimde ulaşmayı başaran lahdin tam olarak kime ait olduğu konusunda herhangi bir bilgi yoktur. Halk bu nedenle ‘Kral Lahdi’ demeyi tercih etmiştir. Antiphellos şehri, özellikle süngercilik faaliyetleri sayesinde büyük bir gelişim gösterdi. Bölgenin Meis Adası’na oldukça yakın olması, buranın zaman zaman ada turu kapsamında ziyaret edilmesini sağlar. Antiphellos Antik Kenti’nde gotik tarzının benimsendiği pek çok kaya mezarı bulunur. Likya tarzı lahitler bugüne kadar kalmış nadir eserler arasındadır. Gün ya da saat konusunda herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Bu nedenle yerli ve yabancı ziyaretçiler, ücretsiz olarak Antiphellos’u gezebilir.

AntiphellosAntiphellosAntiphellosAntiphellos

Yorumlar

 • irembozz
  01.07.2022 07:07

  Denize karşı kurulmuş tarihi yapı olan bu yer gün doğumu ve batımında kalabalık oluyor.

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 07:52

  Kaş civarında uğrayabileceğiniz manzarasinda fotoğraf çekinebilceginiz bir yer antik tiyatrosu dışında görebileceğiniz fazla birşey yok giriş ücretsizdir her zaman açıktır

 • gunessygz
  05.01.2023 11:30

  Şimdiye kadar gezdiğim en güzel tarihi tiyatrolardan biri çünkü şehrin içinde olmasina ragmen yapisini korumuş ve zarar görmemiş.

 • havabcc
  25.07.2023 18:25

  Gün batımını izleyip anın tadını çıkarmak isterseniz mükemmel bir yer Gün batımında çekebileceğiniz güzel fotoğrafları saymıyorum ve ayrıca şehir içinde yürüme mesafesinde Kaş’a gidilince kesinlikle ziyaret edilmeli

 • dndrcala
  06.10.2022 23:38

  Denizi saatlerce izleyip tarihi içimize çekmelik bir antik kent. Mutlaka ziyaret edin

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota