Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya’da çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekmeyi başaran Antalya Oyuncak Müzesi, büyük ölçüde Şair Sunay Akın’ın emekleri neticesinde oluşturuldu. Müzenin açılışı 2011 senesinde tam olarak 23 Nisan tarihine denk getirtildi. Antalya Oyuncak Müzesi’nde toplamda üç bin civarında antika oyuncak sergilenir. Masalsı bir atmosfer sunan müze, şehrin iki oyuncak müzesinden biri durumundadır. Antalya’nın en turistik bölgelerinden biri olan Kaleiçi’nde bulunan müze, Türkiye’nin bu temayla açılmış üçüncü müzesidir. Müze içinde yer alan oyuncaklar 1860 ile 1980 yılları arasında kullanılmış parçalardan oluşur. Bu anlama müzede, tarihsel yolculuk içinde oyuncakların geçirdiği evrimi de yakından incelemek olasıdır. Müzede sadece yerli değil, aynı zamanda yabancı üretimlere de yer verilir. Antalya Oyuncak Müzesi, özellikle bebek evlerine dair son derece ilginç örnekler barındırıyor. Müzede bulunan oyuncakların çoğu Sanayi Devrimi sonrasında faaliyet göstermeye başlayan fabrikaların çatısında üretildi. Müzenin giriş kısmında kağıt bir gemi ziyaretçileri karşılar. Bu aynı zamanda müzenin de sembolü durumundadır. Ünlü sanatçı Ayhan Doğan müzenin tasarım süreçlerine emek vermiştir. Kül Kedisi’nden Nasrettin Hoca’ya, Micky Mouse’dan Şirinler’e dek yerli ve yabancı pek çok figür müze içinde yer alır. Bir zamanlar Türkiye’de oldukça popüler olan Fatoş, Bilge ve Alasya marka bebekler serginin en nostaljik bölümlerinden birini oluşturur. Özellikle 1950’li yıllara damga vuran teneke oyuncaklar ve pelüş bebeklere tanıklık etmek için müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzenin ayrıca bir atölye salonu ve 500 kişi kapasiteli bir amfi tiyatrosu bulunur. Toplamda 700 metrekarelik bir alanı kaplayan müzenin giriş ücretleri oldukça makul düzeydedir. Müze, Pazartesi dışında haftanın her günü açıktır.

Antalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak MüzesiAntalya Oyuncak Müzesi

Yorumlar

 • gunessygz
  05.01.2023 11:31

  Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği geçmiş Dünya'nın her ülkesine ait bölge bölge oyuncaklar bu Müze'de

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 08:00

  Medyada hakkında çok fazla bilgi ve görsel bulamamakla birlikte çok güzel ve kapsamlı bir müze düzenlemesi yapılmış. Kardeşim ve ben bayıldık, birçok ülkeden ve birçok yıla ait oyuncaklar kendi temaları içinde kategorize etmişler.

 • xbegummx
  07.10.2022 11:59

  Özellikle çocuklar için çok ilgi çekici bir ortam.. ancak büyüklerinde geçmişe gidip nostalji yaşayabileceği güzel vakit geçileceği iyi dizayn edilmiş zengin içeriği ile gayet iyi bir mini müze

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler