Antalya Kültür Merkezi - GeziBilen

Antalya Kültür Merkezi

Antalya Kültür Merkezi

Antalya Kültür Merkezi ya da kısaltılmış haliyle AKM, Antalya Kültür Sanat Merkezi’nin öncülüğünde hizmet sunar. Şehrin en önemli kültürel mekanları arasında gösterilen Antalya Kültür Merkezi, 1996 senesinde faaliyete geçer. 9 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan AKM’de toplamda iki ayrı salon bulunur. Bu salonların birisi 338, diğeri ise 817 kişi kapasitesine sahiptir. Her iki salon da dönem dönem sergi, kongre ya da kokteyl gibi etkinliklere ev sahipliği yapar. Şehirdeki pek çok büyük çaplı etkinlik ve organizasyon için ilk etapta düşünülen mekanlar arasındadır. Antalya Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası gibi prestijli oluşumlar; sahne performanslarını genellikle burada sergilerler. Kültür merkezinin içinde sanatçılara özel ayrı soyunma ve dinlenme alanı, son makyaj odası ve bir adet de kafe yer alır. Sadece Antalya şehrinin değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin en çağdaş, teknolojik alt yapısı en sağlam kültür merkezlerinden biri olmayı başaran AKM’de; bir adet yangın perdesi, bir adet buffle ve bir adet sinema perdesi yer alır. Salon duvarlarına yerleştirilmiş hareketli perde sayısı toplamda dokuzdur. Yangın perdesi, salonda olası bir yangın durumunda sahne ve seyirci alanı arasında güvenli bir set oluşturur. Büyük salonun balkon kısmı 125 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Sahne derinliği 14 metre, sahne ağzı yüksekliği ise sekiz metredir. Mikrofonik düzen, doğal akustiği bozmayacak şekilde ayarlanmıştır. Aynı şekilde asma tavan da teknik açıdan bu sürece destek olur. Konferans benzeri aktivitelerde mikrofon kullanılmasa dahi ses, salonun bütününe rahatlıkla ulaşır. Sene boyunca bale, sinema, tiyatro gibi farklı disiplinlerden gösterilere tanıklık etmek mümkündür. Salonun en çok ilgi gören bölümlerinden bir tanesi de orkestra çukurudur. Orkestra çukur elektro-mekanik bir kumanda ile kontrol edilir.

Antalya Kültür MerkeziAntalya Kültür Merkezi

Yorumlar

 • yasinxerylmz
  22.08.2022 08:06

  Antalya'da birçok sosyal ve kültürel faaliyetin yapıldığı kültür merkezi koltukları rahat, sahnesi güzel. Emeği geçenlere teşekkürler

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota