Ziraat Bankası Müzesi

Ziraat Bankası Müzesi

22.02.2021 00:18


Ziraat Bankası’nın Ankara-Ulus’taki genel müdürlük binası içerisinde bulunan müze, Türkiye’nin ilk ‘bankacılık’ müzesidir. Köklü kuruluşun geçmişine dair birçok değerli eşya, belge ve antika objenin sergilendiği Ziraat Bankası Müzesi, tarihte yolculuk adeta. 1981’de faaliyete geçen müzede atmosferin tarihi dokusu da dikkat çekicidir. Sergilenen eserler arasında 1863 tarihli Memleket Sandığı, tarihi yevmiye defteri, altın allım-satım kayıt defterleri, bekçi saatleri, çeşitli yazı makineleri, çok eski hesap makineleri, ofis gereçleri, telefonlar, teraziler, çok sayıda banka tabelası öne çıkıyor. Banka mühürleri, tasarruf hesabı cüzdan örnekleri, çekler, muhasebe ile ilgili çeşitli dokümanlar, Ziraat Bankası’na takdim edilen madalyonlar, beratlar ve çeşitli dönemlerden paralar yine müze ziyareti sırasında görülebiliyor. Özel müze statüsündeki Ziraat Bankası Müzesi, genel itibarıyla tarihi objeleri ile dikkat çekmekle birlikte duvarlarında bulunan Türk resim sanatına dair değerli örnekler de yakından incelenebiliyor. 1928 tarihli ‘Harman’ ve 1929 tarihli ‘Gazi Mustafa Kemal Çiftçiler Arasında’ koleksiyondaki mutlaka görülmesi gereken tablolar arasında yer alıyor.
Ziraat Bankası MüzesiZiraat Bankası MüzesiZiraat Bankası MüzesiZiraat Bankası Müzesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:59

  Müze girişi ücretsiz. Çok bir beklentim olmadan girmiştim ama baya ilgi çekiciydi. Müzenin kuruluş aşamalarını görebiliyorsunuz.

 • cemmelih
  27.10.2022 08:02

  Bankanın birikimini, tarihini, önemini anlatan görülmesi gereken bir müze olmuş. Teknoloji ile müzenin desteklenmesi de deneyimi birkaç seviye yukarı taşımış. Böylesine önemli ve tarihi bir binaya girmek bile güzeldi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler