Zincirli Camii - GeziBilen

Zincirli Camii

Zincirli Camii

Ankara’nın geçmişten günümüze ulaşan yapıları ile ünlü semtlerinden Ulus’taki Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan Zincirli Camii, ahşap süslemeleri açısından görsel bir şölen vadeder. Çeşitli kaynaklardan yola çıkıldığında farklı dönemlerde onarım gördüğü anlaşılsa da yapım yılı tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte 17’nci yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olabileceği de kayıtlarda geçen bilgiler arasındadır. Mütevazı büyüklükteki tarihi cami, genel itibarıyla söz konusu yüzyılın Ankara’da inşa edilmiş diğer camileri ile benzer mimari karakteristikler sunar. Ahşap tavan, mihrap, minber ve dış düzeni de bu savı güçlü bir şekilde destekleyen unsurlar arasında yer alır. Başkent Ankara’nın bölgede yakinen bilinen tarihi camileri arasında bulunan Zincirli Camii, özellikle ahşap süslemeleri ile tanır. Dönemin önemli ustalarından Nakkaş Mustafa tarafından yapılan bu süslemeler, caminin görsel özellikleri arasında ayrı bir yer tutuyor. Ayrıca geniş bir avlusu da bulunan Zincirli Camii ile birlikte çeşitli dükkanlar da bölge esnafı tarafından uzun yıllardır işletilerek ziyaretçilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Zincirli CamiiZincirli CamiiZincirli Camii

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:39

  Ulus’ta Anafartalar Caddesi'ndedir. Taş kaideli, tuğla gövdeli, üzeri kiremit çatılıdır. Kasetleme işçiliği ile yapılmış ahşap tavanı, minberi, mihrabı ve cephe düzeni nedeni ile caminin yapılış tarihinin 17'inci yüzyıl ortaları veya sonu olduğu tahmin edilmektedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota