Zafer Anıtı - GeziBilen

Zafer Anıtı

Zafer Anıtı

Ankara’nın sembolik anıtlarından biri olan Zafer Anıtı, şehrin göbeğinde, Altındağ ilçesinin Ulus Meydanı’nda yer alır. 1925 yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk hükümetinin Avusturyalı sanatçı Heinrich Krippel’a sipariş edilir. Üstelik Krippel, istenilen tasvir tüm detaylı önerilerle birlikte anlatılmak üzere Çankaya Köşkü’nde misafir edilir.

Tamamlanan ön çalışmaların ardından Krippel anıtı şekillendirir ve Viyana’da bulunan Birleşik Maden İşletmeleri’nde madeni kısmını döktürür. Ancak bir sorun vardır. Krippel bir hata yapar. Aslında çok da önemli değilmiş gibi görünen bu hata esasında hayati önem taşımaktadır. Çünkü Sakarya isimli atının üzerinde betimlenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki yanında duran Türk askerlerini, Alman askerlerinin kullandığı miğferlerledir. Anıtın teslim tarihi yaklaştığından Krippel herhangi bir değişikliği ancak açılışın ardından yapabilecektir.

Zafer Anıtı’nın açılışı 24 Kasım 1927’de Sümerbank binasının önünde gerçekleştirilir. Başbakan İsmet İnönü ile askerlerin de bulunduğu açılışı, dönemin Meclis Başkanı Kazım Paşa yapar. Anıt Komitesi Başkanı Yunus Nadi açılışa özel bir konuşma gerçekleştirirken Usta Şair Mehmet Emin Yurdakul da tören için özel olarak hazırladığı “Zafer” adlı şiirini okur. Anıt daha sonraları meydan genişletme çalışmaları sırasında ilk yeri değiştirilerek bugünkü yerine taşınır.

Açılışta Atatürk hatayı fark eder ve bunun üzerine Krippel’ı kutlar ve “Benim Türk askerini her zaman görmek istediğim gibi, çağdaş ve uygar kıyafetler içerisinde resmetmişsiniz.” der. Atatürk’ün sanata ve sanatçıya karşı sergilediği bu tutum unutulmasın diye de ne anıtta değişikliğe gidilir ne de anıt kaldırılır.

Zafer AnıtıZafer AnıtıZafer AnıtıZafer Anıtı

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 06:57

  Ankara'nın simgesi Atatürk heykeli gerçekten muhteşem sözlerle anlatılmaz görmeniz gerekir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota