Vakıf Eserleri Müzesi

Vakıf Eserleri Müzesi

Vakıf Eserleri Müzesi

Vakıf Eserleri Müzesi’nin bulunduğu son derece sade görünümlü bina, Cumhuriyet’in ilk yıllarında inşa edilmiştir. 1928’den 1941’e kadar eğitim amaçlı olarak kullanılan bina, 2007’de restore edilerek müzeye dönüştürülür ve hizmet vermeye başlar. Mimari açıdan süsleme veya göze çarpabilecek herhangi bir dekoratif unsur içermeyen binada sergilenen eserler ise oldukça çarpıcı olan Vakıf Eserleri Müzesi, 13 ve 14’üncü yüzyıllara tarihlenen ahşap eserler ile 16’ncı yüzyıl Osmanlı döneminden günümüze ulaşan el yazmalarının da yer aldığı oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca müzede çiniler, halılar, kilimler, ahşap ve deri gibi malzemelerden üretilen eşyalar müzede mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Nadide parçalardan oluşan zengin bir tarihi koleksiyona ev sahipliği yapan Vakıf Eserleri Müzesi, aynı zamanda süreli sergilere de ev sahipliği yapar. Özellikle Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği sergilerde, modern ve geleneksel tarzdaki eserler görücüye çıkartılır. Pazartesi ve resmi tatil günlerinde kapalı olan müze, diğer günlerde 09:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Vakıf Eserleri MüzesiVakıf Eserleri MüzesiVakıf Eserleri MüzesiVakıf Eserleri Müzesi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:23

  Sadece içindeki eserler benzersiz değil ayrıca size müzede eşlik edecek olan sanat tarihçileri de çok donanımlı. Tamamen ücretsiz ve otoparkı da olan küçük ve çok güzel bir müze.

 • silapamuk
  04.11.2022 10:49

  Özellikle halı ve kilim konusunda enfes bir müze.

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:20

  Opera meydanında Melike Hatun Camii ile yan yana. Eski eser halı, kilim ve el sanatları yer alıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler