Türk Hava Kurumu Müzesi - GeziBilen

Türk Hava Kurumu Müzesi

Türk Hava Kurumu Müzesi

Türkiye’nin en önemli müzelerine sahip olan Ankara, kültürel bir gezinti yapmak adına oldukça ideal bir şehirdir. Şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinin başında gelen Türk Hava Kurumu Müzesi, 19 Mayıs 2002 senesinden bu yana hizmet verir. Konum olarak Ulus içinde yer alan müze, 290 metrekarelik bir kapalı alanı kaplar. Türk Hava Kurumu Müzesi’nin açık alanı 5000 metrekarenin üzerinde bir alanı kapsar. Müzeye ait yerleşkede Tarihi Paraşüt Kulesi ile karşılaşmanız da mümkündür. Orijinal uçaklar ise müzenin bahçe kısmında sıralı bir şekilde ziyaretçilerini bekler. Müzenin kuruluş amacı Türk Hava Kurumu’nun kuruluşundan itibaren bu alanda yaptığı çalışmaları belge ve materyallerle beraber ortaya sermek, bunu gelecek kuşaklara aktarmaktır. Müze içinde yer alan her salonda, yan yana dizilen vitrinler görülür. Bu vitrinlerde madalyalar, bröveler, maketler, fotoğraf ve dokümanlar, teşhir edilir. Özellikle de sivil havacılık alanına dair sunumlar ziyaretçilerin beğenisini kazanır. Türk Havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan Hazerfan Ahmet Çelebi için özel bir bölüm ayrılır. Kendisinin Galata üzerinden Üsküdar’a uçuşunu canlandıran maketler vitrinleri renklendirir. Müze bahçesinde ayrıca “Pilot Köşkü” adında ayrı bir kısım oluşturulur. Ziyaretçiler bu alanı detaylı bir şekilde inceleyebilir ve hatta kuleden öğretmenlerin kontrolünde atlama tecrübesi edinebilirler. Türk Hava Kurumu Müzesi saat 08.30 ile 17.30 arasında ziyaret edilebilir. Pazartesi dışında her gün müze ziyaret edilebilir. Müze girişi tümüyle ücretsiz olarak gerçekleşir. THK Müzesi olarak da kısaltılan bu özel müze, Altındağ ilçesine bağlıdır. Açıklanan resmi istatistiklere göre burayı senede yaklaşık olarak 15 bin kişi ziyaret eder. Türk Hava Yolları’na dair eski üniformaları, maketleri, THK adına basılan pulları ve Türkiye’nin ilk uçak fabrikasının görüntülerini yerinde incelemek istiyorsanız Türk Hava Kurumu Müzesi, mutlak suretle ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

Türk Hava Kurumu MüzesiTürk Hava Kurumu MüzesiTürk Hava Kurumu MüzesiTürk Hava Kurumu Müzesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:35

  Havacılık sevdalısı olun ya da olmayın herkesin kesinlikle bir kere ziyaret etmesi gereken bir müze. Geçmiş yılların efsaneleşmiş uçaklarını burada görebilmek mümkündür, ayrıca müzenin içerisinde çok değerli bilgiler ve havacılıkla alakalı eşyalar bulunmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota