Tezveren Sultan Türbesi

Tezveren Sultan Türbesi

27.01.2022 11:24


Anadolu’nun kadın evliyalarından biri lan Tezveren Sultan’ın türbesi Ulus, Ankara’da bulunmaktadır. Sokağın ortasında durmasıyla dikkat çeker bu türbe. Rivayetlere göre Tezveren Sultan hizmetçilik yaptığı konakta hayatını kaybettikten sonra konağın yanındaki caminin avlusuna gömülür. İlerleyen zamanlarda şehir planının da değişmesiyle cami ile konak yıkılır. Cami avlusundaki kabirler taşınırken bu kabre vurulan baltalar kırılır, kepçeler yamulur. Bu sebeple bu türbe sokağın tam ortasında kalır. Halk arasında anlatılana göre Tezveren Sultan bahsi geçen konakta çalışırken evin beyi hacca gider. Bu sırada evin hanımı helva yapılmasını ister, Kavrulan helvadan yediği sırada evin hanımı beyinin de helvayı çok sevdiğini söyleyip keşke o da burada olsaydı diye iç geçirir. Tezveren Hatun elinde helva tabağı ile evin hanımına helvadan beye de götürdüğünü söyler. Kimse buna inanmasa da evin beyi hacdan döndüğünde elinde bir tabak helva ile dönünce Tezveren’in kerameti anlaşılır ve o günden sonra Tezveren Sultan olarak anılmaya başlanır. 


Görseller: haberlerankara

Yorumlar

 • mustafaalii
  27.10.2022 08:14

  Ankara merkezdeki sayısız güzelliklerden birisi daha.O kadar enteresandır ki yolun ortasında böyle bir kabir görmek.Esasen kabir oranın mukimi olup yol sonradan geçmiştir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler