TBMM II. Binası (Cumhuriyet Müzesi) - GeziBilen

TBMM II. Binası (Cumhuriyet Müzesi)

TBMM II. Binası (Cumhuriyet Müzesi)

Türkiye Büyük Millet Meclisi II. Binası, Ankara’nın Ulus semtinde yer alır. Cumhuriyet Müzesi olarak da bilinen bina, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ikinci meclis binasıdır. TBMM I. Binası, 15 Ekim 1924’e kadar hizmet vermiş; o günün ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve yetersiz kaldığı için ikinci binaya geçilmiştir.

18 Ekim 1924’te kullanılmaya başlanan ikinci bina, 1960 yılına kadar meclis üyeleri tarafından kullanılır. Kesme taştan ve bodrum kat üzerine iki katlı olarak inşa edilmiş olan binanın bilhassa pencerelerinde görülen geniş saçaklar, çiniden panolar ve kemerleri; Selçuklu ile Osmanlı mimarilerinde sıklıkla kullanılan kalemişi süslemelerinin esintileridir.

30 Ekim 1981’de Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi II. Binası, ilk meclis binasından ziyade doğrudan meclis binası olarak tasarlanır. İnşasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde karar verilen binanın projesi için uluslararası bir yarışma tertip edilir. Çünkü 4 Aralık 1936 tarihli Başkanlık Divanı Kararı ve 11 Ocak 1937’deki 3090 sayılı kanunda alınan kararlar doğrultusunda yeni meclis binasının Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yaraşır bir abide niteliğini taşıması koşulu konmuştur.

Tertip edilen yarışmadaki jüriler, uluslararası üne sahip mimarlardan oluşmaktadır. Jürideki bu isimler; Hollandalı M. Dudak, İsveçli I. Tengbom ve İngiliz H. Robertson’dır. Yarışmaya 14 adet proje katılır. Jüri üyeleri ise üç projeyi birden birinciliğe taşır. Neoklasik üsluba göre tasarlanan bu üç proje arasından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de beğendiği Profesör Doktor Clemens Holzmeister’in projesinde nihai karar kılınır.

Bugün Ankara’nın simge yapıları arasında gösterilen Türkiye Cumhuriyeti II. Binası, Cumhuriyet Müzesi olarak faaliyet göstermekte ve her yıl yerli ve yabancı pek çok turistin meraklı ziyaretlerine göz alıcı güzelliğiyle karşılık vermektedir.

TBMM II. Binası (Cumhuriyet Müzesi)TBMM II. Binası (Cumhuriyet Müzesi)TBMM II. Binası (Cumhuriyet Müzesi)TBMM II. Binası (Cumhuriyet Müzesi)

Yorumlar

 • zeynpbalcii
  27.07.2022 07:26

  Cumhuriyetimiz için birçok gelişimin ve yeniliği temelinin atıldığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlarının kullandığı kişisel eşyaların sergilendiği 2. Meclis binamız

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota