TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi) - GeziBilen

TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)

TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi I. Binası, bir diğer adıyla bugünkü Kurtuluş Savaşı Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu sırasındaki çalışmaları bugün gözler önüne serer.

Hiç kuşkusuz ki milletlerin tarihlerindeki bazı olayların, anıların, hatta yapıların farklı anlamlar taşıyabilmesi olasıdır. Ankara da Türkiye için Cumhuriyetin kuruluş öncesi, kuruluşu ve sonrası adına hem stratejik konumu hem de karakteristik özellikleri ile ayrı bir öneme sahiptir. Bu kapsamda şehrin dokusuna sirayet eden Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk evrelerine dair önemli kültürel miraslardan biri de Altındağ ilçesindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi I. Binası, bir diğer adıyla Kurtuluş Savaşı Müzesi’dir. 

Yapının inşasına 1915 yılında farklı amaçlarla başlanır. Sonraki yıllarda doğan farklı ihtiyaçlara en iyi yanıtı vereceği düşünülerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı yer olarak tarihe geçer. Bugün müze olarak hizmet veren yapının açılışı 23 Nisan 1981’de Kurtuluş Savaşı Müzesi ismiyle gerçekleşir. 

Osmanlı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihlerinin dönüm noktalarına şahitlik eden bu yapı; Saltanatın Kaldırılması ve Cumhuriyetin ilanı gibi önemli kararların alındığı yerdir. Koridorları, odaları ve Meclis Toplantı Salonu ile yakından incelenebilen müze, 1920’li yıllara adeta tanıklık edilebilen bir ambiyansa sahiptir. 

Müze kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk ve milletvekillerinin çalıştığı odalar, çok sayıda fotoğraf, tablolar ve çeşitli eşyaların yanı sıra şifre makinesi, telefon, mors alıcı-verici gibi eski teknolojik aygıtlar ile İstiklal Madalyaları gibi manevi önemi bulunan çok sayıda öge görülebilir.

TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)

Yorumlar

 • huseyinatess
  18.07.2022 08:27

  Savaş şartlarında vatan için verilen mücadelenin izlerini sürüyor insan. sade ve işlevsel bir tasarıma sahip.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota