Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi - GeziBilen

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

En az adı kadar ilginç bir müze olan ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’ Gazi Üniversitesi’nin girişimleri neticesinde kurulur. Özellikle de bu üniversitede görev yapan Türk Halkbilimi öğretim üyelerinin rolü oldukça büyüktür. Bunun yanında müzenin kuruluş aşamasında Ankara Kalkınma Ajansı da bu projeye maddi düzeyde destek sunar. 15 Haziran 2013 tarihinde açılışı yapılan müze, bu alanda bir ilk olarak öne çıkar. Özellikle burada sene boyunca organize edilen bazı kültürel etkinlikler, müzeye apayrı bir değer katar. Müze içinde Hacivat Karagöz’den köy seyirlik oyunlarına, meddah gösterilerinden çocuk oyunlarına geniş bir yelpaze sunulur. Diğer yandan ebru ya da ıhlamur baskı gibi sanatsal faaliyetler verimli atölyeler sayesinde yeni kuşaklara öğretilir. Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi’nde diğer yandan sözlü geleneğin önemli temsilleri olan ninniler, anonim türküler, masallar, sohbetler müze içinde kendine yer bulur. Diş hediği veya asker kınası gibi geleneksel törenler canlandırılır. Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi saat 09:00 ve 17:00 arasında ziyaret edilebilir. Pazartesi dışında her gün açık olan müze, ücretsiz olarak gezilir. Başkentin Altındağ ilçesinde yer alan bu ilginç mekan, Türk kültürünün geleneksel biçimde kuşaktan kuşağa aktarılan tüm varyantlarına el atmaya çalışır. Bir anlamda Türklere ait sözlü geleneği belleğinde sıkı sıkıya tutan bir müze olarak işlev görür. Misyonu itibariyle oldukça kıymetli bir yere konulması gereken Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, okullar tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Konum olarak Hamamönü’nde yer alan mekanın restorasyon süreci yakın zaman önce Altındağ Belediyesi tarafından gerçekleştirilir. Müzeye ev sahibi olan konak aynı şekilde Altındağ Belediyesi tarafından 2011 senesinde tahsis edilir.

Somut Olmayan Kültürel Miras MüzesiSomut Olmayan Kültürel Miras MüzesiSomut Olmayan Kültürel Miras MüzesiSomut Olmayan Kültürel Miras Müzesi

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:23

  Deyimlerin hikayesini öğrenmek istiyorsanız tam yerinde bir mekandasınız. Dolap çevirmek, unu eleyip eleği duvara asmak tabirleri hiç de bildiğimiz anlamlarda ortaya çıkmamış, bu mekan sayesinde öğrendim.

 • silapamuk
  04.11.2022 11:00

  Ankara'da yaşayan her bir insanın Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesini görmesini ve yeni bilgiler öğrenmesini çok içten bir şekilde isterim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota