Mehmetçik Anıtı

Mehmetçik Anıtı

Mehmetçik Anıtı

Ankara içinde yer alan Mehmetçik Anıtı, bazı kaynaklarda ‘Dur Yolcu Anıtı’ olarak da geçer. Toplamda 22 metre yüksekliğe sahip olan Mehmetçik Anıtı, Polatlı ilçesinde konumlanır. Sakarya Meydan Muharebesi neticesinde yaşamlarını kaybeden kişilerin anısına inşa edilir. Bilindiği üzere bu muharebe aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın ve direniş sürecinin çok önemli bir ayağını oluşturur. Tam olarak Kartaltepe üzerinde konumlanan Mehmetçik Anıtı, ilçe merkezinin 6 km uzağındadır. Anıtın hemen yanında da Sakarya Meydan Savaşı Panoramik Müzesi yer alır. Bu müzenin temellerinin atılması da heykelle aynı döneme denk getirilir. Mehmetçik Anıtı’na ev sahipliği yapan Kartal Tepe, bilindiği üzere 1921 senesinde düşmanın kontrolüne geçer; ancak düşmanın burada daha fazla ilerlemesine izin verilmez. Süngü hücumları sayesinde düşman askerleri engellenir. Oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan Mehmetçik Anıtı, Doç. Dr. Sait Rüstem tarafından inşa edilir. Kaide kısmıyla beraber toplamda 32 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Heykelin bizzat kendisi ise 22 metre civarındadır. Kaide kısmının üstünde sekiz tane rölyef yer alır. Otogar tarafından gelenlerin Polatlı otobüslerine binmeleri, ulaşım açısından yeterli olacaktır. Mehmetçik Anıtı ile alakalı proje Genelkurmay Başkanlığı tarafından ortaya atılır. Bu proje Sakarya Savaşı’nı yeni nesillere aktarma amacı ve motivasyonu taşır. E-90 karayolunun üstünde bulunan Mehmetçik Anıtı’nın olduğu yere daha sonradan büyük bir Türk bayrağı da yerleştirilir. Demiryolu sayesinde Ankara’ya gelenlerin yol üzerinde görebilecekleri bu harika anıtın açılışına çok sayıda önemli isim katılır. Anıtın yapımını büyük ölçüde üstlenen Mustafa Koç, bu isimlerin başında yer alır. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı olan Yaşar Büyükanıt da aynı şekilde açılışı şereflendirir.

Mehmetçik AnıtıMehmetçik AnıtıMehmetçik AnıtıMehmetçik Anıtı

Yorumlar

 • jOZz17bV
  06.05.2023 05:57

  Çok katlı ve katmanlı bir müze. Orta Asya'dan alıyor bugüne kadar getiriyor. Kesinlikle bir hafta sonu AVM yerine ailecek gidilip deneyimlenmesi gereken bir müze

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 06:51

  Müzeyi ilk defa gezdim, anıt zaten dillere destan. Müze beni şaşırttı, beklediğimden çok daha iyiydi. Tablolar, heykeller, canlandirmalar, canlı tablo, video yayınları, maketler vb çok özenilerek yapılmıştı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler