Kocatepe Camii

Kocatepe Camii

Kocatepe Camii

Turgut Özal zamanında, 1987’de tamamlanan ve Ankara’nın en kalabalık camilerinden olan Kocatepe Camii Ankara’nın en sembol dini mekanlarından biridir. Bu ibadethanenin projelendirilmesinde Ahmet Hamdi Akseki fikir babası olmuş; Adnan Menderes ise inşasına öncülük etmiştir.

Toplam 4 bin 500 metrekare alana yayılı olan Kocatepe Camii’nin inşaat aşaması maalesef Türkiye’de yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlar nedeniyle tam 20 yıl sürmüştür.

4 bin 500 metrekarelik alan üzerinde inşa edilen Kocatepe Camii, alt kısmında bulunan konferans salonu, kütüphane, otopark, ticarethane ve idari birimler ile devasa bir kompleks halindedir. Mimar Sinan’ın geliştirdiği mimari üsluba, yani sadeliğin ihtişamı geleneğine sadık kalınarak inşa edilen Kocatepe Camii'nin ana mekanı dört adet fil ayağı üzerine oturtulmuştur. Bu fil ayağı aslında taşıyıcı büyük ayaklar olarak tanımlanabilir. Ayrıca bir merkezi kubbesi bulunan ibadethanenin dört adet de yarım kubbesi mevcuttur.

Kocatepe Camii ziyaretiniz esnasında her an siyasi bir isimle karşılaşma ihtimali vardır. Hatta bu ihtimal oldukça yüksektir. Zira burası, devlet erkanının sıkça ziyaret ettiği camiler arasında yer alır.

Kocatepe CamiiKocatepe CamiiKocatepe CamiiKocatepe Camii

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  07.07.2022 07:01

  Ankara‘nın sembol camilerinden bir tanesi hem konumu hem büyüklüğü harika 20 yıl gibi uzun bir sürede yapılmış olsada halen Ankara‘nın en büyük camisi.

 • gezenti03
  15.12.2023 23:28

  Sabah namazında muhteşem

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler