Karagöl

Karagöl

22.02.2021 00:18


Sadece Ankara’nın değil, İç Anadolu Bölgesi’nin de en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Karagöl, esasen bir krater gölüdür. Karagöl, Çubuk ile Kızılcahamam ilçelerinin arasında bulunur. Burası ilk bakışta küçük bir göl gibi görünse de derinliği şaşırtıcı düzeydedir. Yıldırım Dağı’nın eteklerinde bulunan göl, ormanlarla kaplı bir alanın gölgesindedir. Etrafında spor yapmak için elverişli bir zemin söz konusudur. Aynı zamanda keşfetmeye değer yaylalar büyük ilgi toplar. Son dönemde gölün bilinirliği arttığı için pek çok kişi göl çevresini kamp yapmak adına tercih eder. Göl çevresinde bu anlamda konaklama seçenekleri ve yerel ürünlerin satıldığı mekanlar artış gösterir. Ankara’nın 65 kilometre uzağında yer alan göl, önemli tesislere sahiptir. Gerek Ankara merkezden gerekse de Çubuk ilçesinden toplu taşıma araçlarıyla Karagöl’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Karagöl’e geldiğiniz zaman hemen çevresinde bulunan; Kışlacık Yaylası, Aydost Dağı ya da Ayı Kafası gibi doğal mekanları da ziyaret etme şansınız olur. Karagöl’ün etrafı genellikle çam ağaçlarından ya da dağ kavaklarından oluşan büyük bir ormanla kaplıdır. Hem gölün hem de ormanın bir bütünlük sağlaması burayı tam anlamıyla bir tabiat güzelliğine dönüştürür. Karagöl aynı zamanda Tantalos efsanesinde de adı geçen bir bölgedir. Buraya geldiğiniz zaman ormanlık alanda piknik yapmanız adına çeşitli masalarla karşılaşabilirsiniz. Gerek doğa gerekse de yürüyüş ve çeşitli sporlara ilgisi olan kişiler için oldukça idealdir. Karagöl yakın zaman önce, ‘Tabiat Parkı’ olarak tescillenir. Senelik ziyaretçi potansiyeli 20 bin civarındadır. Gölün çevresinde bulunan tesislerde pek çok ihtiyacınıza karşılık bulabilirsiniz. Özel araçlarıyla göle gelenler buradaki otoparkları kullanabilir. Tesislerin işletme hakkı günümüzde Çubuk Belediyesi’ne aittir. Çubuk İlçesi’nin merkezi ile göl arasında yaklaşık 28 kilometrelik bir sürüş mesafesi bulunur.
KaragölKaragölKaragölKaragöl

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:00

  Ankara'ya hiç de uzak sayılmayacak bir mesafede güzel,serin,huzurlu bir park.Yerler ayağınızın çamura bulandığı zamanlara nispet , sımsıkı taşlarla döşenmiş.

 • zeynpbalcii
  27.07.2022 07:34

  Ankara'ya biraz uzak olan doğayla iç içe olan, mescidi, lavaboları, büfesi olan piknik yapmak için harika bir park

 • huseyinatess
  18.07.2022 08:25

  Sessiz sakin piknik yapıp yeşillikler içerisinde keyiflice vakit geçirebilirsiniz manzarasıda çok güzel 👍🏼

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler