Kalecik Kalesi

Kalecik Kalesi

Kalecik Kalesi

Ankara şehir merkezine. D140 üzerinden gidildiğinde yaklaşık olarak 73 kilometre uzaklıkta bulunan Kalecik Kalesi’nin tarihi Bizans dönemine dek uzanır. Tam olarak Çankırı yolunun üzerinde bulunan tarihi kale, son derece etkileyici bir şehir manzarasına sahiptir. Adeta bölgenin tarihi atmosferini yansıtan Kalecik Kalesi, diğer tarihi mekanlara da oldukça yakındır ve bu nedenle de tur firmalarının gezi programlarına her zaman yer alır.

Kalecik ve çevresi, Ankara'nın en eski ilçelerinden biridir. Zira bölge tarihi 4000 yıl öncesine uzanır. Bilindiği üzere o dönemlerde bu bölgeyi Hititler yaşam alanı olarak kullanırdı. Bölge daha sonra Büyük İskender'in ve ardından da Doğu Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine girmiştir.

1071 Malazgirt Savaşı ile Türklerin Anadolu'ya girmeleriyle birlikte 1075 yılında Kalecik Kalesi de Anadolu Selçuklu Devleti himayesine girer. Selçuklu'nun yıkılmasının ardındansa kale, yöredeki beyliklerden olan Candaroğulları'nın himayesine geçer.

Osmanlı Devleti'inde Yıldırım Bayezid döneminde Ankara Osmanlı topraklarına katılınca Kalecik Kalesi de Osmanlı'ya geçer. Ardından gelişen süreçte Timur'un çekilmesiyle Candaroğulları bölgede yeniden hakimiyet kursa da Osmanlı bölgeyi de kaleyi de yeniden almayı başarır. Öyle ki burası, uzun yıllar boyunca Osmanlı'nın Çankırı sancağına bağlı bir kaza olmuştur.

Kalecik Kalesi, büyük bir kaya kütlesinin üzerine oturtulmuş gibi durur. Bu nedenle de oldukça sert ve etkileyici bir görünümü vardır. Kalenin etrafında o dönemin duvar işçiliğinden önemli izler bulmak mümkündür.

Kalecik Kalesi, Evliya Çelebi'nin Seyehatname'sinde de kendine yer bulur. Buna göre kale, Bursa Tekfuru tarafından kızına çeyiz olarak yaptırılmıştır. Hatta bölgenin ve kalenin ismine getirilen "-cik" küçültme ekinin nedeni de bölgenin yalnızca kale etrafında konumlanan ufak bir yerleşim olmasındandır.

Kalecik KalesiKalecik KalesiKalecik KalesiKalecik Kalesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:51

  Kalecik Ankara nın en eski ilçelerinden biridir araştırma ya açık olmakla birlikte ankara dan da eskidir. Şirin köy kent havasında şirin bir ilçe. İsmini aldığı kalesi şehrin en önemli simgesi. Kalecik çöreği dünyaca ünlü kalecik karası üzümü kendine has özellikleri ile kalecik ayvası ilçenin bir kaç özelliğidir.

 • silapamuk
  04.11.2022 11:03

  Kaleciğe gittiğinizde mutlaka uğrayın bence. Yolu biraz yokuş ama manzarası çok iyidir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler