Jülien Sütunu

Jülien Sütunu

Jülien Sütunu

Ankara’da bulunan ve 15 metre yüksekliğe sahip Roma Dönemi sütunu olan Jülien Sütunu, Altındağ ilçesine gelen tarih meraklılarının vazgeçilmez noktalarının başında gelir. Jüliet sütununun yapım yılı da dahil olmak üzere hemen hemen tüm detayları kesin olarak bilinir. Roma İmparatoru Julianus Apostata tarafından bölgeye yapılan ziyareti onurlandırmak amacıyla milattan sonra 362 yılında inşa edilmiş olan yapı, aynı zamanda günümüze ulaşmış Ankara’daki en estetik Roma Dönemi eserlerinden biri olarak anılır. Sütun aynı zamanda bir savaş sırasında mızrakla öldürülmesiyle birlikte sadece 19 ay 15 gün imparatorluk yapabilmiş olan Apostata tarihte aynı zamanda Hristiyanlık’tan çok tanrılı Pagan dinine geçen ender isimlerden biri olarak da geçer. Jüliet Sütunu; kare şeklindeki kaide üzerinde bulunan gövde kısmı tek parça gibi görünmekle birlikte esasında yivli halkalar halinde üst üste dizili beyaz taşlardan oluşur. Herhangi bir yazıt bulunmayan sütunda, yaprak şekilleriyle bezeli başlık kısmı en estetik ögeler içeren bölüm olarak dikkat çeker. Son olarak belirtmekte fayda var ki 2001 yılında restore edilen ve Ankara’nın kolayca erişilebilir bir noktasında konumlanan Jülien Sütunu, halk arasında Belkıs Minaresi ismiyle de bilinir.

Jülien SütunuJülien SütunuJülien SütunuJülien Sütunu

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:36

  Julianus Sütunu Defterdarlık ve valilik binası arasındaki havuzun kenarında bulunmaktadır. Hiçbir yazıtı yoktur. Gövdesinde birçok halka olup, yüksekliği on beş metre kadardır. Sütunun İmparator Julianus' un (M.S. 361 - 363) Ankara'dan geçtiğinde şerefine dikildiği söylenir. IV. yüzyılda yapıldığı sanılan esere halk arasında Belkıs Minaresi de denilmektedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler