Haritacılık Müzesi

Haritacılık Müzesi

Haritacılık Müzesi

Ankara’nın keyif veren müzelerinden biri olan Haritacılık Müzesi, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet verir. Cebeci semtinde konumlanan mekan, bir tür askeri müze olarak sınıflandırılır ve müze, tam olarak Merkez Kışlası’nın içinde yer alır. Haritacılık Müzesi 2 Mayıs 1971’de hizmete açılır. Harita Teknik Yüksek Okulu kapsamında kurulan bu önemli müze, kabartma harita örnekleri dışında pek çok eski materyali bünyesinde barındırır. Müze açıldıktan yedi sene sonra buraya bir resim galerisi eklenir. 1987’de ise ek materyallerin dahil olmasıyla birlikte müzenin cazibesi iyice artar. Yapılan tüm onarım ve düzenleme işlemleri üç sene boyunca devam eder. 1990 senesinde Harita Genel Müdürlüğü’ne ait idari binanın altında hizmete tekrar açılır. Günümüzde hizmet verdiği alana 1994 senesinde taşınan Haritacılık Müzesi, kendi içinde beş ayrı bölüme ayrılır. Müze içinde bugün toplamda 627 ayrı materyal bulunur. Korgeneral Mehmet Şevki Ölçer’in adına ayrılan bölümde askeri diplomalar, aile albümleri, şövalye nişanları ve kişisel eşyalar teşhir edilir. Tarihi Kabartma Harita Bölümü’nde el emeği ile oluşturulan kabartma haritalara tanıklık edebilirsiniz. Bu haritalar reçine ya da ahşap malzemelerle oluşturulmuştur. ‘Tarihi Kağıt Haritalar’ bölümünde Türkiye modern haritacılığından sunulan izleri takip edebilirsiniz. Kısa sürede savaşın kazanılmasında önemli bir paya sahip olan Sakarya Haritası, bu alanda sergilenir. Bu haritanın sadece 20 gün gibi kısa bir süre içinde oluşturulduğu bilinir. Aletler Bölümü adı verilen kısımda 1885 senesinden başlamak kaydıyla günümüze dek haritacılık alanında kullanılan her türlü teknik materyal paylaşılır. Tüm bunların dışında Haritacılık Müzesi içinde; Resim Galerisi bölümü de büyük ilgi görür. Asker ressamların yaptığı 22 ayrı eserin teşhir edildiğini de görebilirsiniz. Haritacılık Müzesi cumartesi, pazar ve pazartesi dışında kalan günlerde ziyarete açıktır.

Haritacılık MüzesiHaritacılık MüzesiHaritacılık MüzesiHaritacılık Müzesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:56

  Her haritacı nin mutlaka girmesi gereken bir müze. Müze den ziya de yiz yıllardır verilen mücadele sonucunda gelinen günümüz haritacılık konumunda iş yaparken, nasıl gelinciğin i ve ne mücadeler verildiğini görmek ve ona göre iş yapmak lazım.

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 08:27

  Haritalara meraklı olanlar için muhakkak görülmesi gereken yer.

 • ezgicam
  26.09.2022 08:28

  Türkiyede tek diye biliyorum. Özellikle haritacılara, ölçüm yapanlara, ve mimarlara tavsiye ederim. Tarihi ve teknolojiyi kıyas yapma imkanı bulabileceğiniz bir müze. Ayrıca üç boyutlu ölçüm, çizim ve görsellerini nasıl yapıldığını gösteren tarihi muhteşem makinaları, pergelleri, cetvelleri ve cihazları görme imkanı bulabileceğiniz bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler