Güven Park (Güvenlik) Anıtı - GeziBilen

Güven Park (Güvenlik) Anıtı

Güven Park (Güvenlik) Anıtı

Yazılacak.Ankara’nın Kızılay semti içerisinde yer alan Güvenlik Anıtı 1935 senesinden inşa edilir. Yapımında ise büyük ölçüde Ankara taşı kullanılır. Anıt, polis ve jandarmaya atfedildiğinden bu ismi alır. Güven Park bölgesinde konumlanan Güvenlik Anıtı’nın Kızılay yönüne bakan kısmında ellerinde sopa olan kudretli Türk gençlerinin heykelleri bulunur. Buradaki sopa, güveni sembolize eder.

Heykellerin hemen alt kısmında Atatürk’e ait “Türk, Öğün, Çalış, Güven” sözleri yer alır. Bu alıntı tunç harflerle yapılmıştır. Söz konusu yazının sağ bölümünde polisin, solunda ise jandarmanın halka yaptığı yardımları yansıtan birtakım kabartmalar vardır. Güvenlik Anıtı’nın Bakanlıklar tarafına bakan kısmında ise Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinde beraber hareket ettiği arkadaşlarına yer verilmiştir. Heykellerin yine alt bölümünde anıtın yapıldığı tarih olan 1935 senesi Romen rakamlarıyla yazılıdır.

Güvenlik Anıtı, Cumhuriyet döneminin ilk kamu yapıları arasındadır. Gerek anıtı gerekse de çevresini Avusturyalı bir mimar tasarlar. O dönem heykeller Viyana içerisinde yer alan bir dökümhanede gerçekleşir. Ulus Meydanı’nda yer alan Zafer Anıtı da bu duruma örnek olarak verilebilir. Ancak buna rağmen kaidenin üzerinde bulunan kabartmalar Ankara’da yapılır. Kaide için Mamak taşı tercih edilir. Anıtın oluşumunda ise bazı öğrenciler dışında çeşitli Türk ustalar emek verir. Kaide bölümü toplamda 37 metre olan anıtın bronz figürleri 6 metreye kadar ulaşır.

Güvenlik Anıtı bazı kaynaklarda ‘Güvenpark’ olarak da geçer. Anıtın yapımına ilk etapta başlayan Avusturya kökenli mimar, 1934 senesinde anıtı tamamlayamadan vefat eder. Dolayısıyla anıtı tamamlama görevi Joseph Thorak isimli başka bir mimara verilir.

Güven Park (Güvenlik) Anıtı Güven Park (Güvenlik) Anıtı Güven Park (Güvenlik) Anıtı Güven Park (Güvenlik) Anıtı

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:27

  Kızılay semtinde Güven Park içinde yer alır. 1935 yılında Ankara taşından yapılmıştır. Türk Ulusu'nun polis ve jandarmaya bir armağanı olduğundan dolayı Emniyet Anıtı da denilmektedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota