Gordion Müzesi - GeziBilen

Gordion Müzesi

Gordion Müzesi

Ankara’nın bıraktığı miras bakımından şehirde yer alan müzeler oldukça kıymetli görülür. Bu müzelerden biri olan Gordion Müzesi, Yassıhöyük Köyü’nde yer alır. 500 kişinin yaşadığı köye kurulan müzenin hizmete açılış tarihi 1963’tür. Müzeye geldiğiniz zaman eserlere dair kronolojik bir teşhirle karşılaşabilirsiniz. Bu eserler her dönemin karakteristik özelliklerini başarıyla yansıtır. Vitrinlerin üç tanesinde Eski Tunç Devri eserlerine yer verilir. Aynı vitrinlerde Kral Midas’ın yaşadığı döneme ait eserler sergilenir. Bunun dışında Erken Frig dönemine dair bazı izleri yakalamanız da mümkündür. Her dönemde aktif olarak kullanılan çeşitli tekstil ürünleri, demir aletleri ya da çanak çömlekler müzeye büyük renk katar. Sonradan dahil edilen sergi salonunda ise panaromik vitrinde milattan önce 700 yılından kalan bir yapı teşhir edilir. ‘Yeni Salon’ olarak adlandırılan bu bölümde aynı şekilde milattan önce 6’ncı yüzyıldan kalan Yunan seramiği ve Roma döneminden taşınan bazı günlük malzemeler kendine yer bulur. Müzenin son bölümündeyse Gordion bölgesinde ele geçirilen değerli sikkeler ve mühür örneklerini inceleme fırsatı bulunur. Ankara’da Polatlı ilçesinde yer alan Gordion’da Midas’a ait bir tümülüs bulunur. Midas’ın bazı kemikleri alınır ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne aktarılır. Son dönemde Gordion Müzesi’ni ziyaret eden kişi sayısında ciddi bir artış gözlemlenir. Yapılan son düzenlemelerden sonra ek teşhir salonu, yeni bir laboratuar ve bilgilendirme salonu, müzenin cazibesini daha da artırır. Özellikle de açık hava teşhir bölümleri ziyaretçiler için özel ve farklı bir deneyim sunar. Gordion kentinde yapılan son kazı alanı, Friglerin mobilya yaparken tercih ettikleri çeşitli fidanlarla ağaçlandırılır. Müze kapanış saatinden yaklaşık olarak bir saat kadar önce gişeler kapatılır.

Gordion MüzesiGordion MüzesiGordion MüzesiGordion Müzesi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:21

  Çok beğendik, müze güzeldi, sosyal alanların olması lazım bu yüzden haftalık insanların buraya gelmesi sağlanmalı (servis ile gezi gibi) daha çok insan görmeli.

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:04

  Güzel bir müze yolunuz düşerse uğramakta fayda var. Büyük Midas Tümülüsü içerisine mutlaka girmelisiniz devasa ve büyüleyici.

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:12

  Polatlı Merkez'e yaklaşık 15 km uzaklikta, güzel bir noktada. Yollar kaymak gibi, hiç üzülmezsiniz :) Müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz. Müzekartı olmayanlar için 15 TL giriş ücreti var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota