Elmadağ Kayak Merkezi - GeziBilen

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara’nın gözde yerlerinden biri olan Elmadağ Kayak Merkezi’nde kış aylarında karın kalınlığı 60 santimetreye dek ulaşır. Genel olarak karasal iklimin egemen olduğu bölge genel anlamda; ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi ve Gençlik Spor Müdürlüğü’ne ait üyeler tarafından aktif şekilde kullanılır. Diğer yandan bu merkez kış dönemi boyunca sporculara da açık durumdadır. Bu komplekse geldiğiniz zaman bir kar üstü aracı, bir kafe ve bir de teleski tesisi ile karşılaşabilirsiniz. Bu kompleks içinde daha önce yapay kar makineleri kurulur. Buranın denizden yüksekliği bin 850 metre olarak hesaplanır. Kış turizmine önemli bir değer katmayı başaran Elmadağ Kayak Merkezi, yerli ve yabancı turistlerin başkent içindeki uğrak yerleri arasındadır. Bu merkeze aynı zamanda doğa yürüyüşü yapmak adına gelen çok fazla ziyaretçiden söz edilebilir. Bu amaçla gelenler çoğunlukla bahar ve yaz aylarını tercih eder. Kayak sporuna ilgisi olanlar ise Kasım ve Mart ayları arasında buraya adeta akın ediyor. Özellikle de çocuklu aileler sömestr zamanında burada yoğun bir kalabalık oluşturur. Merkezin kuzey yamacında önemli kayak pistleri yer alır. Bu pistler bin 500 ve bin 850 metre yükseklikler arasında konumlanır. Bu pistlerden bir tanesi bugün askeri bir pist olarak kullanılır. Buradaki tüm pistler ağaçsız haldedir. Özellikle acemi kişiler için bu tip ağaçların pist içinde yer alması çeşitli kazalara neden olabilir. Buradaki pistin düz ve engelsiz olması merkezin tercih edilmesinde önemli bir role sahiptir. Elmadağ Kayak Merkezi’nde bulunan pistler kullanım kolaylığına göre sınıflandırılır. Profesyonel düzeyde kayabilen kişiler, kendileri için ayrılan parkurlara yönelebilir. Elmadağ Kayak Merkezi ile Ankara şehir merkezi arasında 26 kilometrelik bir mesafe bulunur. Aynı adı taşıyan ilçeye bağlı olan merkezin kullanıcı kapasitesi 720 kişidir.

Elmadağ Kayak MerkeziElmadağ Kayak MerkeziElmadağ Kayak MerkeziElmadağ Kayak Merkezi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 08:20

  Doğru beklenti ile gidilirse gayet güzel bir yer. Kızaklar için iyi pazarlık yapın, yol üstü kiralayanlardan da uygun fiyata alabilirsiniz. Kayak yeri etrafındaki işletmelerde sucuk ekmek yiyebilirsiniz, hem de soba da ısınabilirsiniz.

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:06

  Ankara için yeterli olanaklarda güzel bir yer olmuş.

 • cannalii
  13.02.2023 07:14

  Kayak yapmak için güzel bir yer olmuş.

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:05

  Çok güzel ve eğlenceli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz bir yer şiddetle tavsiye ederim giderken köpek dostlarımız için de yiyecek götürürseniz daha iyi olur😊

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota