Devlet Mezarlığı Müzesi

Devlet Mezarlığı Müzesi

22.02.2021 00:18


Başkent Ankara’nın modern Cumhuriyet’in ilk ve tek başkenti olması, burada yer alan müze sayısına doğrudan yansır. Şehrin önemli müzeleri arasında yer alan Devlet Mezarlığı Müzesi, 30 Ağustos 1988 tarihinde açılır. Devlet töreni ile gerçekleşen açılış, oldukça kalabalık olur. İlk etapta Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanları dışında Atatürk’ün silah arkadaşları için düşünülür. 2006 senesinde Devlet Mezarlığı Müzesi’ne ilişkin bir kanun değişikliğine gidilir. Bu değişiklikle beraber müzede artık TBMM Başkanları ve hatta Başbakanları da defnedilir. Fikir, uygulama ve mimari yapı bakımından diğer hiçbir müzeye benzemeyen Devlet Mezarlığı Müzesi, özellikle direniş yıllarına ilişkin belge ve materyallerle dikkat çeker. Burada pek çok kişisel eşya ve resimle karşılaşmanız olasıdır. Devlet Mezarlığı Müzesi, toplamda iki katlıdır. İlk katta projeksiyon cihazlarından yararlanılarak bazı küçük tanıtıcı filmler oynatılır. Bunlar gerek Kurtuluş Savaşı gerekse de Devlet Mezarlığı Müzesi’ne ilişkin genel tanıtımlar içerir. Atatürk’ün emri ile beraber yaptırılan Karadeniz Havuzu, buranın inşa sürecinde yenilenir. Havuzun hemen çevresinde yer alan dinlenme alanı, müzeyi ziyaret edenlere bir nebze soluklanma olanağı sağlar. 1919 ve sonrasından başlayan tarihi süreç, çeşitli heykeller ya da sembollerle canlandırılır. Bu alan ‘Cumhuriyet Tarihi Yolu’ olarak adlandırılır. Devlet Mezarlığı Müzesi’nin mimarı Özgür Ecevit’tir. Diğer yandan peyzaj projesini Ekrem Gürenli üstlenir. Müze içinde yer alan heykellerin çoğunda Rahmi Aksungur’un imzası bulunur. Şu anda müze içinde 61 tane tümen komutanının naaşı bulunur. Bunların çok önemli bir bölümü İstiklal Savaşı’nda görev yapan komutanlardır. Bu ilginç müze, Atatürk Orman Çiftliği’ne ait arazinin içinde konumlanır. Bulunduğu yer itibari ile şehri geniş bir açıdan görür. Devlet Mezarlığı Müzesi’ne ulaşım sağlamak adına Beştepe ve Yenimahalle güzergahını kullanabilirsiniz.
Devlet Mezarlığı MüzesiDevlet Mezarlığı MüzesiDevlet Mezarlığı MüzesiDevlet Mezarlığı Müzesi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:37

  Devlet başkanları ve istiklal savaşı kahramanları komutanlarımızın gömüldüğü yer. Türk kültürünü simgeleyen bir çok öğe mevcut.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler