Cenabı Ahmet Paşa Camii ve Türbesi

Cenabı Ahmet Paşa Camii ve Türbesi

Cenabı Ahmet Paşa Camii ve Türbesi

Ankara’nın Ulucanlar semtinde yer alan bazı türbeler, yerli ziyaretçileri bölgeye çeker. Şehrin pek çok semtinden ve hatta çevre illerinden gelen pek çok kişi, bu türbelere gelip dualar okurlar. Buranın en çok ziyaretçi çeken türbelerinden birisi de Cenabı Ahmet Paşa Türbesi’dir. Burası aynı zamanda cami ile beraber anılır. Dolayısıyla türbeyi ziyarete gelenler, aynı yapı topluluğunun bir parçası olan Cenabı Ahmet Paşa Camii’ni de ziyaret etme şansı bulur. Ulucanlar’da Mimar Sinan Meydanı olarak adlandırılan bölgede konumlanan Cenabi Ahmet Paşa Camii ile aynı adı taşıyan türbe arasında mimari doku açısından bir uyum söz konusudur. Türbede de tıpkı camide olduğu gibi kesme Ankara taşlarına başvurulur. Kubbe kısmı kasnaksız bir şekilde duvara oturur. Osmanlı cami ve türbe mimarisini yansıtan yapı topluluğu, 1595 senesinde oluşturulur. Türbe içinde sandukası yer alan zat Cenabi Ahmet Paşa’dır. Kendisi bir dönemler Anadolu Beylerbeyliği olarak görev yapar. İstisnalar hariç beş asırdan bu yana ezanların bir an olsun susmadığı tarihi caminin yapımı, Kanuni Sultan Süleyman dönemine rastlar. Cenabı Ahmet Paşa’nın isteği doğrultusunda büyük usta Mimar Sinan’dan destek alınır. Azimi Türbesi’nde de kendisinin imzası bulunur. Özgün halini büyük ölçüde koruyabilen Cenabi Ahmet Paşa Camii ve Türbesi’nin kubbe bölümleri kurşun yapıyla kaplanır. Gerek mihrap gerekse de minberde mütevazi bir tasarım göze çarpar. Bilhassa mihrap üstündeki Osmanlıca kitabelerin varlığı bu bölümün değerini artırır. Aynı şekilde caminin zemin tarafında bulunan altıgen taşlar ve giriş kısmındaki magmatik taşlar, süsleme özelliklerine apayrı boyut katar. Vakıflar Bölge Müdürlüğü 2008 senesinde buranın onarılmasına karar verir. Cami ve türbeye ilişkin değişiklikler dört yılın sonunda tamamlanır. İbadete, türbe bölümü de ziyarete açık durumdadır.

Cenabı Ahmet Paşa Camii ve TürbesiCenabı Ahmet Paşa Camii ve TürbesiCenabı Ahmet Paşa Camii ve TürbesiCenabı Ahmet Paşa Camii ve Türbesi

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:52

  Kanunî zamanında Beylerbeyi olarak görev yapmış olan Ahmet Paşa, Cenabı Ahmet Paşa Camisinin avlusunda yer alıyor.

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:52

  Çok küçük bir türbe ulucanlar parkının yakınında.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler