Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Ankara içinde gezilmeye değer müzeler arasında bulunur. Bu müzeye ev sahipliği yapan konak, Hafız Mehmet Nurettin Karaoğuz tarafından bağışlanır. Kendisi 150 yıllık bu köşkü o dönem Ankara Valiliği’ne bağlı İl Özel İdaresi’ne bağışlar. Köşk 1997 senesinde yapılan bir açılışla beraber müze olarak kullanılır. Müzenin zaman zaman ‘Beypazarı Tarih ve Kültür Evi’ olarak da anıldığı görülür. Müze içinde daha çok Beypazarı ilçesinin geleneksel kodları, tarihi ve kültürel yönleri yansıtılır. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi’nde teşhir edilen materyaller büyük ölçüde Osmanlı, Roma ya da Bizans dönemlerinden kalır. Müze içinde aynı zamanda bir de gelin odası yer alır. Bu bölüm en az adı kadar ilgi çekicidir ve ziyaretçilerin en fazla zaman geçirdikleri yerler arasındadır. Beypazarı kültüründen izler sunmaya çalışan bu müzenin bir tür etnografik müze olduğu anlaşılır. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi için kullanılan binanın 1928 senesinde inşa edildiği söylenir. Buranın ilk etapta bir okul olarak kullanılması planlanır. Beypazarı ilçesinde ilk çağlardan başlamak kaydıyla günümüze dek ulaşan eserler, belgeler, materyaller müze içinde sunulur. Dönemlere ait eserler ya da kalıntılar dışında maketler de büyük bir beğeni toplar. Diğer yandan araştırmacıların kullanımına açık olan bir arşiv bölümü de size verimli bir çalışma ortamı hazırlar. Beypazarı’na ilişkin yapacağınız her türlü araştırma için bu arşiv bölümünü kullanabilirsiniz. Akademisyenler, belgesel yönetmenleri, gazeteciler, üniversite öğrencileri, tarihçiler bu alanı sıklıkla kullanır. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi’nde eserler temel olarak beş ayrı grupta toplanır. Bunlar; İlkçağ Döneminde Beypazarı, Osmanlı-Selçuk Döneminde Beypazarı, Tazminat Döneminde Beypazarı, Cumhuriyet Döneminde Beypazarı ve Günümüzde Beypazarı şeklinde isimlenir. Rüstempaşa Mahallesi’nde yer alan müze ile Ankara şehir merkezi arasında 95 kilometrelik bir mesafe bulunur.

Beypazarı Kent Tarihi MüzesiBeypazarı Kent Tarihi MüzesiBeypazarı Kent Tarihi MüzesiBeypazarı Kent Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • F0FsXKEL
  30.06.2022 12:08

  Beypazarının kısa tarihi ile ilgili eserler mevcut merkeze çok yakın mizekart geçersiz fakat tam 2 tl öğrenci 1 tl ödedik. görülmeye değer.

 • zeynpbalcii
  27.07.2022 07:44

  İlçenin tarihini görsel ve işitsel şekilde sunan, düzenli ve temiz bir müze. Ufak bir bahçeside var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler