Atatürk Konutu ve Demir Yolları Müzesi

Atatürk Konutu ve Demir Yolları Müzesi

22.02.2021 00:18


Atatürk Konutu ve Demir Yolları Müzesi’nin geçmişteki adı ‘Direksiyon Binası’ olarak bilinir. Bu bina 1890 senesinde Almanlar tarafından demiryolu inşaatı esnasında meydana getirilir. Bir dönemler Başkomutanlık Karargahı olarak da kullanılır. 1964 senesinin son döneminde Atatürk anısına bu tarihi bina bir müzeye dönüştürülür. Binanın alt bölümü Demiryolları Müzesi olarak tasarlanır ve aynı dönemde hızlı bir şekilde ziyarete açılır. Osmanlı zamanında özellikle de haberleşme alanında kullanılan çeşitli telefon ya da telgraf aygıtları, buranın en çok ilgi gören eserleri arasındadır. Aynı zamanda Samsun ve Çarşamba arasındaki demiryolu hattının temel atma töreninde Atatürk’ün kullandığı materyaller de burada sergilenir. İngilizlerin bir dönem hizmete koyduğu Kafesli Vagon’u da burada inceleme şansınız bulunur. Ankara şehrinde yer alan Atatürk Konutu ve Demir Yolları Müzesi, özellikle demiryolu ulaşımına ilgi gösteren herkes için çok ideal bir müzedir. Mekan günümüzde Ankara Gar Kompleksi içinde konumlanır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kontrolünde olan ilk özel müze olarak kayıtlara geçer. Orijinal kilit kemerleriyle göz dolduran taş bina, toplamda iki katlı olarak tasarlanır. Kilit kemerli pencerelerde bulunan dekorlar, son derece sadedir. Buna rağmen yapı içinde yer alan tek süs öğesi olarak değerlendirilir. Atatürk Konutu ve Demir Yolları Müzesi ziyaretçiler için bir nevi yakın dönem tarihine yapılan bir yolculuktur. 1856 sonrasında demiryolu alanında kullanılan ray örneklerinden makaslara, hatıra madalyalarından yataklı vagonlara ait gümüş servis tabaklarına pek çok sürprizle karşılaşmanız mümkündür. Öte taraftan lokomotif plakların, tarihi biletlerin, mühürlerin bu müze içinde teşhir edildiğini görebilirsiniz. Direksiyon Binası’nın ruhunu hala üzerinde taşıyan bu özel müzeyi, hafta içi her gün saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkündür.
Atatürk Konutu ve Demir Yolları MüzesiAtatürk Konutu ve Demir Yolları MüzesiAtatürk Konutu ve Demir Yolları MüzesiAtatürk Konutu ve Demir Yolları Müzesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 08:28

  Ankara'da bir çok kişinin varlığından habersiz olduğu harika bir demiryolu müzesidir. Hemen Ankara garı binasinin yanında olan bu bina mutlaka Ankara'ya geldiğinizde görülmeli.

 • ezgicam
  26.09.2022 08:45

  Ankara’nın hatta Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli mekanlarından biri olarak değerlendiriyorum.

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:55

  📍Ankara’nın hatta Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli mekanlarından biri olarak değerlendiriyorum.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler