Ankara Tabiat Tarihi Müzesi - GeziBilen

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi, aynı şehirde yer alan Maden Tektik Arama Enstitüsü’nün yoğun çabaları sonucu oluşturulur. Enstitü 1935 ve 1960 seneleri arasında müzeye dair çalışmalar yürütür. Diğer yandan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de hayattayken bu müze için girişimleri olur. Buranın en önemli özelliği Türkiye’nin ilk tabiat müzesi olmasıdır. Şu anda MTA Genel Müdürlüğü’nde konumlanan müzede 6 bin 400 civarında fosil teşhir edilir. Burada yer alan dinozor fosil iskeleti ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeker. Fosilin yıllar önce Amerika’dan satın alındığı bilinir. Aynı şekilde Fransa’nın müzeye hediye ettiği fil iskeleti de müzenin en renkli bölümlerinden birini oluşturur. Bu filin yaklaşık olarak 15 milyon yıl önce yaşamış olduğu saptanır. Ankara Tabiat Tarihi Müzesi, sizi hayrete düşürecek çarpıcı bilgilerle doludur. Genel anlamda çok eski tarihlerde yaşayan canlılara ait fosiller ön plandadır. Çünkü bu tarz fosillere her müzede rastlamak pek kolay değildir. Ankara Tabiat Tarihi Müzesi hala Türkiye’de bu alanda tek örnek konumundadır. Çankaya ilçesine bağlı Balgat bölgesinde yer alan Ankara Tabiat Tarihi Müzesi, 1968 yılından bu yana Ankara halkına hizmet verir. Toplamda 4 bin metrekarelik bir alana yayılan mekan, kendi içinde beş ayrı bölüme ayrılır. Müzenin giriş katında Türkiye’de yaşayan bazı bitki ya da hayvan türlerine rastlanılır. Aynı zamanda fosiller bu katta sergilenir. Petografik örneklerle renklendirilen bazı karma eserler, müzenin diğer katlarında teşhir edilir. Özellikle 1972 senesinde aydan getirilen ay taşları ile Sivas’ta bir köye düşen göktaşları, ön plandadır. Türkiye’nin aynı zamanda ilgi gören mermer örnekleri de bu katlarda sergilenir. Ankara Tabiat Tarihi Müzesi’ni ziyaret etmek ücretsizdir. Saat 09:00 ve 17:00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Tabiat Tarihi MüzesiAnkara Tabiat Tarihi MüzesiAnkara Tabiat Tarihi MüzesiAnkara Tabiat Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:39

  Hayvan heykellerinin bulunduğu güzel bir müze.

 • salihhkocakk
  16.08.2022 07:54

  dinozor ve hayvan heykellerinin, fosillerinin kayaç çeşitlerinin gezegen maketlerinin ve fazlasının bulunduğu özellikle çocuklar için eğitici ve keyif verici bir yer

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota