Ankara Çocuk Müzesi

Ankara Çocuk Müzesi

22.02.2021 00:18


Başkent Ankara’yı ziyaret edenler buranın müze açısından ne kadar yoğun bir şehir olduğu gerçeği ile karşı karşıya gelir. Bu anlamda Ankara’da arkeolojik ya da etnografya odaklı klasik müzelere de modern müzelere de her bölgede rastlamanız olasıdır. Bu müzelerden bir tanesi de Ankara Çocuk Müzesi’dir. Müze genellikle Oyuncak Müzesi ile karıştırılır. Oya her iki müzenin içeriği konusunda çok ciddi farklar söz konusudur. Ankara Çocuk Müzesi Yenimahalle ilçesinde yer alır. Daha önce daha farklı bir alışveriş merkezinin içinde hizmet verse de daha sonraki dönemlerde Armada Alışveriş Merkezi’ne taşınır. Ankara Çocuk Müzesi’nde teşhir edilen figürlerin çocukların eğitimine ve vizyonuna önemli katkılar sunacak düzeydedir. Özellikle uygulamalara yönelik atölyelerin sık sık düzenlenmesi çocuklar için önemli bir şanstır. Buraya geldiğiniz zaman yenilenebilir enerjiden uzay teknolojilerine, enerji temalı öğrenmeden vahşi yaşama akla gelen pek çok konuda fikir sahibi olabilirsiniz. Sadece çocukların değil, aynı zamanda yetişkinlerin de ilgisini çekmeyi başaran Ankara Çocuk Müzesi, çocukların yeni şeyleri eğlenerek keşfetmelerini sağlar. Verimli bir öğrenme modeli sunan müzede bitkiler, fosiller, hayvanlar, oyuncaklar ve gezegenler farklı yöntemlerle anlatılır. Tüm bilgiler adeta bir oyunun parçası gibi sunulur. Çocukların ilgisini hemen çekmeyi başaran bilim merkezinde zengin cihazlar bulunur. Çocukların bilim konusunda ilgilerini uyandırabilecek, merak duygularını tetikleyecek bir ortam adına titizlikle çalışılır. Ankara Çocuk Müzesi’ne bölgedeki okullardan gruplar halinde ziyaretler gerçekleşir. Çocukların hangi alanlara ilgi gösterdiği burada daha kolay bir şekilde saptanır. Müze içinde yapılan etkinliklerde çocukların özel eğilimleri dikkate alınır. Tam adı Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi olan bu özel ve faydalı mekan, Türkiye’nin ilk müzesi olarak kayıtlara geçer.
Ankara Çocuk MüzesiAnkara Çocuk MüzesiAnkara Çocuk MüzesiAnkara Çocuk Müzesi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:32

  Kesinlikle nostaljik ve sevimli bir yer. Çalışanlar da çok zarif güleryüzlü insanlar. İlgi alaka saygı mükemmel. Çocuklar değil yetişkinler içinde gezilmesi gereken bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler