Alagöz Karargah Müzesi

Alagöz Karargah Müzesi

Alagöz Karargah Müzesi

Ankara şehrini ziyarete geldiğiniz zaman şehrin tarihi ve kültürel kodlarını yansıtan pek çok mekanla karşılaşabilirsiniz. Bu mekanlardan biri olan Alagöz Karargah Müzesi, yerli ziyaretçilerin heyecan duyduğu müzeler arasındadır. Burası Sakarya Savaşı’nda yaşananları yansıtması bakımından çok değerli bir müzedir. Sakarya Savaşı esnasında düşmanların Polatlı’ya dek ulaşması ile beraber Batı Cephesi Komutanlığı Alagöz isimli köyü bir karargah olarak değerlendirir. Köyde yaşayan Türkoğlu Ali Ağa’nın çiftliği bu karargahın merkezidir. Çiftlik, yapı olarak buna oldukça uygundur. Savaşta sonra çiftlik, asıl sahiplerine geri iade edilir. Bu çiftlikte Ali Türkoğlu ve çocukları 1965 senesine dek aralıksız şekilde yaşamaya devam eder. Varisleri 1965 sonrasında çiftliği Milli Eğitim Bakanlığı’na devreder. Bundan hemen iki sene sonra ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devri gerçekleşir. Anıtkabir Müze Müdürlüğü bu süreçte restorasyonu üstlenir. 1968 senesinin 10 Kasım’ında yalnızca üst bölümü tanzim edilir ve ziyarete açılır. Alt bölümdeki odaların düzenlenmesi ise 1983 senesine kadar sarkar. O seneden sonra alt kattaki odalar da ziyarete açılır. Alagöz Karargah Müzesi şu anda toplamda 12 ayrı odadan oluşur. Bu odalardan bazıları; Hatıra Eşya Odası, Kitaplık, Giysi Odası, Hizmet Eri Odası ve Kurmay Odası olarak sıralanabilir. Müze binasına ev sahipliği yapan çiftlik, 22 gün devam eden o kritik savaşın çok önemli bir bölümüne tanıklık eder. Bu nedenle müze içinde yer alan tüm figürler, savaşın bıraktıkları üzerine kurgulanır. Plana dair detaylar, fotoğraflar, belgeler, sizi heyecan verici bir yolculuğa çıkaracaktır. Ankara ve Polatlı yolu üzerinde konumlanan Alagöz Karargah Müzesi, her ne kadar Alagöz köyünde yer alsa da esasen kolay bir ulaşımı vardır. Polatlı üzerinden kalkan minibüslerle müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alagöz Karargah MüzesiAlagöz Karargah MüzesiAlagöz Karargah MüzesiAlagöz Karargah Müzesi

Yorumlar

 • silapamuk
  18.08.2022 06:19

  Ankara polatlı aradında alagöz köyü karargah seçilmiş Atatürk 23 Ağustos tan 13 eylül 1921 tarihine kadar 22 gün 22 gece aralıksız devam eden sakarya savaşını büyük bir bölümünü bu binadan idare etmiş…

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:42

  Sakarya meydan muharebesi'nin yönetildiği bina burası.

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:18

  Atamızın zor şartlarda kurtuluş için düşündüğü ve uyguladığı plan ve karargahlardan birisidir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler