Ahi Yakup Camii

Ahi Yakup Camii

Ahi Yakup Camii

Anadolu’da tarihi camilerin mabedi olarak gösterilen bölgelerden biridir Ankara’nın Altındağ ilçesi. Çok sayıda camiyle çevrelenen ilçede mütevazi mimarisiyle semt sakinlerini huzurla ibadet ettiği Ahi Yakup Camii, Hacı Bayram Mahallesi’nde Selman-i Farisi Sokak’ta bulunur. İlginç bir yapı olduğunu belirtmek mümkün, meyilli arazi üzerine kurulu ve bir metreyi aşkın yüksekliğe sahip, zira merdivenlerle çıkılarak giriliyor. Caminin yapısal özellikleri incelendiğinde dikdörtgen plana, taş temelde kerpiç sıvayla yapıldığı, çatısının da kiremit kaplı olduğu belirtilebilir. Yapım yılı net olarak bilinen cami, 1392’de tamamlanmış. İmar ettiren zat ise Ahi Çelebi oğlu Ahi Yakup. Caminin karakteristik mihrabı, bazı onarımlar sonrasında değişmiş olsa da önemini koruyor. Bölgedeki önemli camilerin başında gelen Hacı Bayram Camii'ne yakın konumda bulunuyor. Ayrıca Roma Hamamı ve Ankara Kalesi’nin ortasında yer alıyor. Genel itibarıyla Augustus Tapınağı da dahil olmak üzere çok sayıda tarihi eserin bulunduğu bir bölgede konumlanıyor. Hem manevi hem de tarihi önemi ile ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Ahi Yakup CamiiAhi Yakup CamiiAhi Yakup Camii

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 06:41

  Hacı Bayram Veli Camii nin aşağısında Gül Baba türbesinin hemen üstünde köşede yer alıyor,13. Yy yapısı. Camiyi yapan Ahi Yakup hazretleri'nin ve ailesinin kabirleri caminin hemen arkasında yer almaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler