Abidin Paşa Merkez Camii - GeziBilen

Abidin Paşa Merkez Camii

Abidin Paşa Merkez Camii

Abidinpaşa Paşa Merkez Camii Ankara’nın Mamak ilçesinde yer alır. Mamak ilçesinin en büyük camisi olan Abidinpaşa Paşa Merkez Camii, aynı zamanda ‘B grubu’ adı verilen camilerdendir. Caminin 1984 senesinde inşa edildiği bilinir. Tam olarak Abidinpaşa adlı semtte yer alan Abidinpaşa Paşa Merkez Camii’nin mülki hakları, camiyle aynı adı taşıyan vakfa aittir. Camide Osmanlı mimarisinden önemli izlere denk gelmek olasıdır. Toplam kapasitesi üç bin civarında olan ibadet mekanında bugün bir imam ve bir müezzin görev alır. Yazılı kayıtlarda caminin inşa sürecinin tam bir sene sürdüğü belirtilir. Günümüzde Abidinpaşa Paşa Merkez Camii, içine kurulacak büyük bir kütüphane ile gündemdedir. Proje aşamasında olan bu düşüncenin yakın zaman içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Camiye ait vakıf bu bağlamda kitap yardımlarını kabul etmeye başlar. Kütüphane içinde ağırlıklı olarak ilmi kitapların yer alması planlanır. Bu kitapların her yaştan insana hitap etmesi için titiz bir çalışma yürütülür. Toplamda üç ayrı katı olan tarihi caminin alt bölümünde bugün 30 civarında dükkan bulunur. İki şerefesi olan caminin 34 metre yüksekliğine sahip iki ayrı minaresi hemen dikkat çeker. Büyük bir kubbe dışında ufak kubbeler, caminin estetiğine önemli bir boyut katar. Toplamda üç kapıya sahip olan Abidinpaşa Paşa Merkez Camii’nde aynı zamanda çini kaplamalar göze çarpar. Toplam bin metrekarelik bir alanı kaplayan mekanda Kuran Kursu ve orta bölümde yer alan şadırvandan da söz edilebilir. Caminin çatı bölümünde kurşun kaplamalar tercih edilir. Mihrap mermer malzemeden oluşturulur. Ankara merkezden, Mamak yönüne hareket eden otobüslerle camiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Abidin Paşa Merkez CamiiAbidin Paşa Merkez CamiiAbidin Paşa Merkez CamiiAbidin Paşa Merkez Camii

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:20

  Gayet geniş güzel ve temiz bir cami. Caminin hemen yan tarafına bir yer daha var cemaat kalabalık olursa diye. Tek sorun merdivenler. Yaşlı insanların çıkması zor. Ama arka girişte kısa bir merdiven var orası kullanılabilir

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota